DÜNYAManşet

İrlanda’dan Bangladeş’e, Fransa’dan BAE’ye 20 ülkede Amazon işçileri grevi

Yirmi ülkede Amazon depolarında çalışan binlerce işçi, “Kara Cuma” (Black Friday) günü, “Amazon’a ödet” (Make Amazon Pay) diyerek iş bıraktı, protesto gösterileri düzenledi.

Şirketin yılın en büyük alışveriş günlerinden biri olan “Kara Cuma” günü yapılan grev; iş yerinde sendikalaşmayı engelleyen, ağır çalışma koşulları ve düşük ücret dayatan Amazon e-ticaret şirketinden daha iyi ücret ve daha iyi çalışma koşulları talep ediyor.

Belçika, Hollanda, Bangladeş, Kamboçya ve Fransa gibi birçok ülkede Amazon depolarında yüzlerce işçi dün iş bıraktı.

Almanya’da da 18 Amazon deposunda iş bırakma eylemi yapıldığı belirtildi. Ver.di sendikası grevi desteklediğini duyurdu. “Kara Cuma “dan kısa bir süre önce: Ver.di sendikası, Winsen (Luhe) ve Achim’deki online perakendeci Amazon çalışanlarına grev çağrısında bulundu.

Şirketin İngiltere’deki 75 bine yakın iş gücünün yarısından fazlasını istihdam ettiği düşünülen depo ve lojistik operasyonu Amazon Services UK’nin kârı geçen yıl yüzde 60 artışla 204 milyon sterline yükselirken, gelirleri de dörtte bir oranında artarak 6 milyar sterlinin üzerine çıktı.

İngiltere’de işçiler, hayat pahalılığı krizinin hane halkı bütçelerini vurması nedeniyle ücretlerinin saatte 10,50 sterlinden 15 sterline yükseltilmesini talep ediyor.

İrlanda Dublin’de de “Extinction Rebellion” (Yokoluş İsyanı) isimli örgüt, yerel saatle 13.00’ten itibaren Amazon ofislerinin önünde bir protesto düzenledi.

Birleşik Krallık’ta da grev ve protesto vardı.

Birleşik Krallık’ta GMB sendikasının yüzlerce üyesi, Coventry’deki sipariş karşılama merkezinin önünde protesto düzenledi.

GMB sendikasından Amanda Gearing, “Bugün burada Amazon’a, imparatorluğunuzu devam ettirmek istiyorsanız, işçilerin ücret ve koşullarını iyileştirmek için GMB ile konuşun, demek için bulunuyoruz. Amazon işçileri aşırı çalıştırılıyor, düşük ücret alıyor ve artık canlarına tak etti” dedi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close