DÜNYA

İşçi düşmanı Helmut Kohl öldü

Bismarck’tan sonra en uzun (16 yıl) ‘şansölyelik’ yapan neoliberal saldırganlığın tipik temsilcisi Helmut Kohl 87 yaşında öldü.

kohl-merkel

YAŞANACAK DÜNYA- 1982 – 1998 yılları arasında şansölyelik yapan neoliberal-muhafazakar burjuva siyasetçi Helmut Kohl 87 yaşındaydı. Kohl, bağırsak ameliyatı olduğu iki yıl öncesinden beri kontrol altında tutuluyordu.

“Almanya’nın birleşmesi“nde aktifi rol oynayan Kohl “soğuk savaş“ın bitiminden sonra dünya ölçeğinde vites büyüten neoliberal saldırganlığın, önceki dönemde varolan sosyalizm dalgasının da etkisiyle hayata geçirilmiş Keynesgilcilikle bulamaç “sosyal devlet“ uygulamalarının adım adım tasfiyesi süreçlerinin sembollerinden birisidir.

Ağabeyi Nazi ordusunda genç bir asker olarak savaşta öldürülen Kohl, 16 yaşında Hitler Gençliğinin bir bölümü olan Deutsches Jungvolk’a katılarak Nazizmin tezgahından geçti.

Kohl iktidarı boyunca ülkesinin Batı emperyalimz ile olan ilişkilerini güçlendirmeye ve “piyasa ekonomisi“ni yerleştirmeye çalıştı.

NATO’nun Batı Almanya dahil Batı Avrupa’ya Cruise ve Pershing-2 adlı nükleer başlıklı orta-uzun menzilli füzelerin yerleştirme planının ateşli savunucusu oldu.

1984’te İsrail’e yaptığı ziyarette, İsrail Parlamentosu’nda konuşma yapan ilk savaş sonrası kuşaktan Alman Şansölyesi olma ünvanına erişti!

Kohl hükümeti, iç politikada ekonomik-sosyal hakların kısıtlanmasına, dış politikada ise, savaş örgütü NATO içinde daha etkili bir rol oynanmasına dayanan merkez sağ bir politik yol izledi.

1985 mayısında ABD Başkanı Ronald Reagan ile birlikte Adolf Hitler’in SS subaylarının mezarlarının bulunduğu Bitburg Askeri Mezarlığı’nı ziyaret etti!

Siyasetten ayrıldıktan sonra 1999’da patlak veren CDU’ya yapılan para bağışı skandalı patladı. 1999 yılı sonunda CDU’nun gizli hesaplarıyla ilgili dokuz sayfalık bir belgenin kamuoyuna açıklanmasıyla ortaya çıkan “gizli hesap” skandalında, Kohl 1993-98 arasında 2 milyon mark tutarındaki bağışı kayıtlara geçirmeden CDU’nun Doğu Almanya’daki faaliyetinde kullandığını itiraf etti. Ancak tüm baskılara rağmen bağış yapanların isimlerini açıklamadı ve CDU’nun “onursal başkanlığı”ndan istifa etti. Skandal nedeniyle CDU lideri Wolfgang Schäuble de görevinden istifa etti.

Merkel’in onun izinden gittiği Kohl göçmen emekçi düşmanlığıyla da gündeme geldi. Artık işgücüne fazla ihtiyaç duyulmayacağı öngörüsüyle Türkiyeli işçilerin gerisin geri gönderilmesini savundu.

Temmuz 2013’te, Spiegel Online’in, gizliliği kaldırılan Britanya Millî Arşivi’nde kamuoyunun bilgisine sunulan istihbarat belgesine dayandırarak verdiği haberde, Kohl’ün 1982’de Britanya Başbakanı Margaret Thatcher ile yaptığı görüşmede “Gelecek 4 yılda Türklerin sayısının yüzde 50 azaltmak zorunluluk hale gelecek. Ancak bunu kamuoyunda açıkça ifade etmemek gerekir” dediği açığa çıktı.

Bu kadarı yeter! Uzun lafın kısası Helmut Kohl, dönemin neoliberal saldırganlık ruhunun tipik temsilcilerindendir. O bir işçi ve emekçi aynı zamanda sosyalizm düşmanıydı!

Daha fazlası

İlgili

Close