DÜNYAManşet

İşçi düşmanı Yerkel’in atanmasına tepkiler dinmiyor

Frankfurt konsolosluğuna atanan, Somalı madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’e Almanya’dan onay yok

Somalı madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’e 6000 euro maaş, kira desteği, son model Mercedes ile Frankfurt Konsolosluğuna atanmasına öfke yağmaya devam ediyor.

Türkiye’de 2014 yılında yaşanan ve 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma madenci katliamı için eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen işçi düşmanı karakteriyle gündem olan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’na atanmasına Almanya Sendikalar Birliği başta olmak üzere Alman ve göçmen kurumlardan tepkiler katlanarak devam ediyor. Sözcü gazetesinin yazdığına göre Yerkel’e Almanya’nın akreditasyon vermediği iddia edildi.

Avrupa’da konu sosyal medyada hızla yayılıyor.

Sendikalar protesto hazırlığında

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel’in atanmasını protesto için hazırlıklar yapıyor. Hessen Eyaleti özellikle Frankfurt’taki ADGB’nin de olduğu, bir çok kurum, siyasal yapı ve parti de eylemlere hazırlanıyor.

Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği, “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı. Açıklamada, bu atama kararının geri alınması talep edilirken, bu yapılmazsa, “Frankfurt’a hoş gelmedin. Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel’in, Frankfurt’a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız” denildi.

Milletvekillerinden tepki

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de bir açıklama yaparak böyle bir atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti.

Yüksel, “Soma’daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye’nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt’ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım” dedi.

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı ve Hessen Türk Toplumu Eyalet Başkanı Atila Karabörklü’de tepki gösterenler arasında.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Yusuf Yerkel’in tayinine üç ay önce karar verildiği, Ticaret Bakanlığı’nın bu yöndeki önerisinin Dışişleri Bakanlığı tarafından uygun bulunduğu, ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından geçtiği öğrenildi.

Bu onayın ardından, Frankfurt’ta Ticaret Ataşesi olan Tansu Günendi, Ankara’ya çekildi. Günendi’nin dönüş için 2 hafta süresinin kaldığı açıklandı. Hizmet pasaportu için Almanya’nın onayı gerekiyor.

Yerkel, Frankfurt’ta yer bakarken, Almanlardan henüz akredite verilmediği, kendisinin de “vize istenmeyen pasaportla” Frankfurt’ta bulunduğu belirtiliyor.

Daha fazlası

İlgili

Close