İŞÇİ SINIFI

İşçi katliamının ardından

OSTİM’de yaşanan işçi katliamına ilişkin yaptığımız gözlem, inceleme ve aldığımız bilgileri yayınlıyoruz

Bugün ( 4 Şubat 2011 ) Ostim’de faciaların yaşandığı alanlardan edindiğimiz izlenimleri aktarıyoruz:

İlk patlamanın yaşandığı ÖZKANLAR ( Yer altı elektirik tesisatı yapan firma ya da köstebek tesisatıda denilebilir) adlı firmadan aktarımlar.

Basına yansıyan “gaz sıkışması” haberleri yalandır. Patlamanın bütün nedeni oksijen tüplerinden kaynaklı. Bu firmada işçiler 33 oksijen tüpü ile aynı anda üretim yapmaktaydılar. Tüplerin tamamı aynı anda patlamış. Tüpü getiren firma sorumlukluk kabul etmiyor. Ostim bölgesinin tamamına oksijen tüpünü bu firma sağlıyor.  Burada yaşanan patlamada 6 işçinin öldüğü biliniyor. Hatta çalışan ahçı kadın iki parça halinde çıkartılmış enkazın altından. Tüplerin diğer patlamanın yaşandığı METSAN ile aynı anda getirilip getirilmediği araştırılıyor.  ÖZKANLAR firmasının biraz yakınında ki binada bulunan bütün şirket sorumluları ortadan kaybolmuş durumda. Çıkan 6 cesetin dışında 3 kişi bulunamıyor. Bulunamayanlardan ikisi kardeş. ( Bu bilgileri patlamanın yaşandığı firmanın tam arkasında lastik ” Altın Otomotiv” de çalışan bir işçi ile kısa sohbetimizden edindik.

Bu işçinin olaya kattığı yorum ise şöyle; “Sanayi bölgesinde işçileri üç kuruşa çalıştırıyorlar. Ancak işçilerin hiçbir iş güvenliği yok. Ne devlet tarafından ne de başka bir kurum tarafından hiçbir denetim yapılmıyor. Ancak aydat toplamaya gelince işlerini çok iyi yapıyorlar. Bir denetlense en basitinden bir çok firmada yangın söndürme tüpünün bile olmadığı somut olarak görülebilir.”

İkinci patlamanın yaşandığı METSAN alanından edindiğimiz izlenimler

Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği başkanı basına verdiği demeçte; Bu firma (METSAN) bizden ruhsat istedi veremdik, geçiçi ruhsat istedi onuda vermedik. Binanın boş olduğunu, üretim yapılamadığını biliyoruz. Bizde kaydı yok. ifadelerini kullandı.

Sonrasında yaptığımız gözlemlerde polisin patlayan tüpleri bir şey bulmamak için hunharca incelemeye başladığını gördük.

METSAN
’dan 11 ceset çıkmış tamamı yanık durumda. 11 işçiden 7 tanesinin kimlik tespiti yapılabilmiş. 4 tanesinin kimlik tespiti yapılamamış. Bugün 15.30 itibari ile enkaz altında 2 kişinin olduğu aldığımız bilgiler arasında. Enkaz altında kalan işçilerin iki kardeş Aydın ve Aydemir Çapraz kardeşler olduğu yüksek ihtimal. Çünkü bu işçiler diğer işçiler gibi dün akşam mesaidelermiş ve yakınlarından aldığımız haberlere göre adli tıpta bulunanlardan değil. Ailesinin sitemi “ne ölüsünü ne dirisini bulamadık” şeklinde oldu. Ayrıca patlama anında firmanın bodrum katında bulunan ve bir duvar arkasına saklanarak patlamanın etkisi ile delinen bir başka duvardan dışarı çıkan işçininde söylemleri şu yönde; “Aydın aşağıdan, orta kata yük çıkardı. patlama olduktan sonra Aydın bodruma yanıma düştü orta kattan.” Ayrıca bu firmada kaçak olarak çalıştırılan birde çocuk işçi olduğu biliniyor. Çocuk işçiden haber alınamıyor. Ne ölüler arasında ne de enkaz altında olduğu hakkında bir bilgi yok.

Olay yerine gelen ATO Başkanı Sinan Aygün Ostim Sanayici ve İş adamları Derneği’nin verdiği demeçi yalanlayarak şu ifadeleri kullandı; “Bu firma Tiner paketleme firması olarak odamızda kayıtlı.  Ostim’de bu firmaya benzer binlerce el bombası niteliğnde firma var. Bunların şehir dışına taşınması gerekir.” Aygün firmanın kayıt dışı olduğunu kesinlikle yalanladı. Buda bizlere sermayenin taraflarının aymazlığı bir kez daha gösterdi.

Civardaki işçilerden aldığımız izlenimlerde OSİAD( dernek başkanını) yalanlar nitelikte idi. Kimisi burası kaçak olsa elektirik kullanamayacağını ifade etti, kimisi kaçak olsa su kartı verilmeyeceğini ifade etti, kimisi ise su elektirik aidat parası toplamaya gelince kayıt dışı olmayan firma patlayınca mı kayıt dışı oluyor dedi.

Son olarak METSAN firmasının sahibi diğer patlayan firmanın ÖZKANLAR firmasının ortağı durumunda. Ayrıca METSAN köşebent olarak değil tiner paketleme firması olarak ATO’da kayıtlı. Tiner üretimini kayıtdışı olarak yapıyorlarmış.

www.alinteri.org

Daha fazlası

İlgili

Close