DÜNYA

İşçi önderi Tahsin Yılmaz anıldı.

tahsin_yilmaz_anma_4Karanlığı yaran gün ışıkları anıldı.. İşçi önderi Tahsin Yılmaz’ı anmak için düzenlenen TARİŞ’ten Tekel’e Tahsinleşmeye” panel-forumu İzmir’de yapıldı

İzmir TÜMTİS binasında dün 13:00’te gerçekleşen panel-forumda ilk olarak Tahsin Yılmaz‘ın da şehit olduğu SAG-ÖO eyleminde şehit düşenler anıldı. Bu bölümde 96 SAG şehitlerinin fotoğraflarının olduğu slâyt gösterisi yapıldı. Saytta devrimci önderlerin fotoğrafları ve sözleri de yer aldı.

Foruma neden “TARİŞ’’ten Tekel’e Tahsinleşmeye” adı verildiğini de anlatan kısa bir açılış konuşması yapıldı.

Ardından 96 SAG ve ÖO şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Daha sonra ise BDSP ve Partizan adına gönderilen mesajlar okundu.

Forum TARİŞ işçilerinden Hacay Yılmaz’ın konuşmasıyla devam etti. Yılmaz “İzmir SAG ve ÖO’da şehit olan devrimcilerin cenaze törenlerini onlara yakışır şekilde yaptı. Tahsin bilincini biraz da olsa TARİŞ direnişleriyle edindi” dedi.

’78 TARİŞ direnişlerine değinen Yılmaz “TARİŞ’te ilk defa işçi sınıfı devletle silahlı mücadeleye girdi. 78 yılında 3 ay boyunca faşistlerle mücadele edildi ve kazanıldı. Ege bölgesinin en büyük işletmesi olan TARİŞ’i devlet her zaman siyasi olarak gördü. 79 yılında bağımsız işçi dernekleri tarafından yayınlanan bildiride ‘TARİŞ’e tekrar faşistleri sokmaya çalışıyorlar ama gereken cevabı alacaklar’ denilerek bunun kolay olmayacağı ve işçilerin ne kadar kararlı olduğu gösterilmiş olundu…” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Ardından siyasi tespitlerde bulunan Yılmaz “TARİŞ işçi direnişi faşizme karşı da direndi. Faşizme karşı mücadele ile kurtarıldı. Devimci Eylem Birliği Komitesi ile yapıldı. Devrimci Eylem Birliği Komitesi’nde farklı görüşteki siyasi örgütler vardı. TARİŞ direnişi halktan destek gördü ve güç kazandı.. TARİŞ direnişinin başarılı olabilmesi için genel grev genel direniş olması gerekirdi” sözlerinin ardından dinleyicilerin sorularını cevapladı.

Ve hemen sonra Tahsin Yılmaz’ın ablası, yoldaşı Gülnaz Ana kürsüye çıktı. Duygulu anlar yaşayan Gülnaz ana; “Tahsin yoldaş tutuklandıktan bir hafta sonra açlık grevleri başladı. Ağır işkenceler gördü ve biz öldüğünü zannettik. İşkenceden sağ bir şekilde çıktıktan sonra görüşe gittiğimizde böbreklerinden rahatsız olduğunu öğrendik. Ama ağır işkenceler yıldıramamış onu ve aramızda şöyle bir diyalog geçti:

Tahsin: Açlık grevindeyim abla.

Ben: Daha yeni çıktın hastaneden, rahatsızsın. Nasıl yaparsın, neden!?

Tahsin: Senden beklemezdim yoldaş böyle bir tepkiyi. Ben halkım için uğraşıyorum. Bu uğurda her şeyi yapmaya hazırım!!

Ve son görüş gününde Tahsin Yılmaz, ablasına söylediği “Yoldaş, bayrağımı sen taşıyacaksın. Biz KAZANACAĞIZ, İŞÇİ SINIFI KAZANACAK!!!!..” sözlerinden bir gün sonra ölümsüzleşti…

Foruma verilen kısa bir aradan sonra 70 gün boyunca Ankara‘da direnen Tekel işçisi, aynı zamanda Tahsin Yılmaz’ın arkadaşı Sezai Kuş söz aldı. Duygulu anlar yaşayan Sezai Kuş konuşmasında şunları söyledi:

Ben buraya Tekel işçisi olarak değil de Tahsin yoldaşın arkadaşı olarak geldim. Tahsin’le 1980’lerde tanıştım. Ödünsüz ve ölümsüz bir şekilde mücadele eden bir öğretmendi. Tahsinlerin bıraktığı sorumluluğu devam ettirmek bizim görevimizdir.

Tahsinlerin Tekelcilere bıraktığı mirasa da değinen Kuş devrimcilerle hareket etmenin önemini vurguladı. Ardından “Tekel’in durumu ne olacak?” şeklindeki soruya cevap olarak “Sendikalar bizi sattı, eylem bitti. Eylemciler kendi bölgelerine döndü. Bölgelerde eylemler devam edecekti ama maalesef birkaç bölge dışında gerçekleşmedi. Sendikaların satması üzerine eylemler sona erdi” dedi.

Ankara‘da direnen Tekel işçilerinin fotoğraflarının yayınlandığı slayt gösterisinin eşliğinde kürsüye konuşmacılardan Ayfer Kaptan çıktı. Tekel ve TARİŞ direnişlerine değinen Kaptan, “TARİŞ’ten konuştuk, Tekel’den konuştuk. Coşturucu, umut verici, duygularımızı şahlandıran direnişler her biri. Aslolan onların bıraktıkları mirasa sahip çıkabilmektir. Her iki direnişi neşter olarak alalım ve kendimizi ameliyat masasına yatıralım ve soralım biz neredeyiz, ne yapıyoruz!!!” diye konuştu. Dinleyicilerle karşılıklı sohbet havasında geçen konuşma sırasında direnişlerden bahsederken Ayfer Kaptan; “Direnişi zafere taşımak ölüm kalım meselesidir. İşçilerin içinde onlarla etle tırnak olmak, bir işin küçük büyük demeden devrimci tarzda yapılması ölüm kalım meselesidir.

Denedim ama olmadı, elimden gelen bu kadar, bu kadar zaman ayırabiliyorum, benim gücüm buna yetti, bu kez olmadı ama başka kez başka bir işçi ile… örnekler uzar gider. Kapitalizmin yıkılması; bir ölüm kalım meselesidir!!! İşte işin özü budur ve gündelik hayatımıza da yön veren bu olmalıdır…” dedi. Sınıf devrimciliğine de değinen Kaptan, “Yaşamın her alanında örgütlü durulmalıdır. Sizin olmadığınız her direniş bitmeye mahkumdur, sizin olmadığınız her yerde hayat boştur. O boşluğu faşistler, gericiler, dinciler, işçilerin satan sendikalar doldurur. Sınıf devrimciliği demek ölüm anında bile işçi sınıfını düşünebilmektir. Tahsinleşmek, onun eylemlerinden güç alabilmektir… ” vurgusunu yaptı.

Konuşmaların ardından Tural Aslan şarkı ve türkülerini seslendirmek için sahne aldı. Tural Aslan şarkı ve türkülerini seslendirmeden önce “Bugün Tahsin için buradayız. Tahsin’i anlatılanlardan, okuduklarımdan ve resimlerinden tanıyorum. İnsanın ölüm orucuna girmesi, yani ne zaman ve nasıl öleceğine kendisinin karar vermesi çok zor bir şey. Bunun için güçlü bir iradeye ve bunun arkasında yatan büyük bir inanca sahip olmak gerekiyor. İşte bu nedenle Tahsin’e ve Tahsin gibi insanlara büyük saygı duyuyorum. Bugün şarkılarımı Tahsin Yılmaz’ın şahsında SAG ve ÖO direnişinde şehit düşenler için okumak istiyorum…” dedi ve şarkılarını seslendirmeye başladı.

Ardından Tahsin’i anlatması için Çınartepe Mahallesi‘nden arkadaşı Selahattin Karadeniz kürsüye çıktı. Sağlık sorunları yüzünden zor anlar yaşayan Karadeniz, Tahsin Yılmaz’la yaşadığı anılarını anlattı.

Son konuşmacı olan UPS direnişçisi Şahin, UPS direnişinin nasıl gerçekleştiğini ve neler yaşadıklarını kısaca anlattı ve yerini Kutup Yıldızı‘na bıraktı. Yeni ve eski parçalarını seslendiren Kutup Yıldızı dinleyicilere mini bir konser verdi. Coşkulu anlar yaşatan grup şarkılarını dinleyiciler eşliğinde seslendirdi.

Daha fazlası

İlgili

Close