DÜNYAManşet

İşçiler ve halklar savaşları bitirir!

Bu gün Almanya’nın Hamburg,Köln, Duisburg gibi kentleri başta olmak üzere Anti- faşist, Anti-kaptalist Blok 1 Eylül savaşa ve faşizme karşı mücadele günü için sokaklarda olacak

1 Eylül 2021 günü  Uluslararası Savaş Karşıtı eylem günü için Köln’de saat: 18:00 Köln Roncalliplatz‘da, Diusburg’da: Stadt Duisburg (Forum) da, saat:17:00’de, Hamburg‘da saat:16:00‘da Gänsemarkt’ta eylemler olacak.Konuya ilişkin daha önce yapılan açıklamayı yayınlıyoruz.

Savaşa ve faşizme karşı birlikte gösterilerde olalım!

1 Eylül 1939’da Alman emperyalizmi Polonya’yı işgal etti ve II. Dünya Savaşı’nı başlattı. Bu saldırıya faşizme ve savaşa karşı mücadeleyle karşılık veren halklar ve Kızıl Ordu, bize sadece Nazilerin yenilmesi gerektiğini değil, meselenin köküne inilmesi gerektiğini öğretti: Barıştan başka bir şey olamaz.

Eğer hükümetin devrilmesiyle, kapitalizmin üstesinden gelinmesiyle, sosyalist bir toplum inşa edilmez ise dünya çapında savaşlar  şiddetlenir. Alman emperyalizminin de silahlarıyla, parasıyla, eğitmenleriyle yürüttüğü savaşlar. Halklar, işçiler, gençler savaşa karşı öfkelidirler.

Dünyanın her yerinde çeşitli güçler arasında son derece tehlikeli çatışmalar yaşıyoruz: İster Akdeniz’deki doğal gazla ilgili olsun, ister Ukrayna’da uzun süredir devam eden savaş alanı olsun, ister Çin, Fransız ve Alman birliklerinin konuşlandığı Mali olsun. Sadece iki Irak savaşı 1 milyon can aldı ve 1 trilyon doları tüketti.

Kapitalist yasalar geçerli olduğu sürece savaş, faşizm ve üçüncü dünya savaşının çıkması tehlikesi vardır. Hiç bitmeyen küresel ekonomik kriz, emperyalistlerin bugün bile dünya savaşı ve imha ile çıkış yolunu seçmelerine izin verecektir.

Kapitalistler savaş istiyor, onu istemek zorundalar (Bertold Brecht)

Dünya işçileri ve halkları savaş istemiyor, barış istiyorlar! Ve onunla savaşabilirler!

Bu yüzden 1 Eylül’de hep birlikte sokaklara çıkacağız!

Daha fazlası

İlgili

Close