DÜNYA

IŞİD’in petrolünün izlediği rotada Türkiye de var

Sicilya Savcılığı, İtalyan mafyası ve Türkiye’nin de dahil olduğu ilişkilerle IŞİD’in Libya ve Suriye’den İtalya’ya petrol kaçırdığı iddiasına ilişkin soruşturma başlattı.

ışid

HABER MERKEZİ– La Repubblica gazetesinin birinci sayfasından duyurduğu habere göre, Sicilya Savcılığı’nın koordinasyonundaki Finans Polisi, IŞİD’in kontrolündeki kuyulardan alınan ham petrolün bir kısmının, ‘hayalet’ olarak adlandırılan gemilerle İtalya’daki bazı büyük rafinerilere getirildiği şüphesi üzerine Şubat ayında bir rapor hazırladı.

Denizde ikmal

Buna göre, IŞİD’in petrolü, Malta’nın 60 mil kadar açığında yer alan uluslararası sularda Türkiye ve Rusya’dan gelen tankerlere yükleniyor. Bu tankerlerin birkaç saat iz kaybettirerek, Libya’dan gizlice yola çıkan, petrol yüklü mavnalarla bir araya geldiği belirtildi. Gazetenin ‘Akdeniz’in Bermuda Şeytan Üçgeni’ diye adlandırdığı bu noktada, gece karanlığında IŞİD’in petrolünün yüklendiği bu tankerlerin, daha sonra İtalya’nın güneyindeki Sicilya Adası’ndaki ve kuzeyindeki bazı limanlar ile Fransa’nın güneydoğusundaki Marsilya’ya doğru yola çıktığı söyleniyor.

Gazete, İtalyan Finans Polisi’nin raporunda, Türkiye rotasının da ele alındığını aktardı. Rapora göre, IŞİD militanları, Suriye’nin Türkiye sınırında aracılarla buluşuyor ve kamyonlarla buraya getirdikleri ham petrolü nakit para karşılığında satıyor. Aracılar da bu petrolü, deniz ya da karayoluyla Türkiye’den çıkarıyor.

La Repubblica, rotası neresi olursa olsun Libya petrolünün yasadışı yollarla İtalya, Türkiye, Malta ve karayoluyla da Tunus gibi ülkelerde son bulduğunu ekledi.

Türkiye’nin yanı sıra İtalyan mafyası da işin içinde

Finans Polisi’nin söz konusu raporunda, İtalyan mafyasının da IŞİD petrolünün ülkeye girişi ve dağıtımında rolü olduğu belirtildi. Raporda, IŞİD’in aracılara petrolün varilini 25-30 dolara sattığını, aracıların da bunu 60 ila 100 dolar arasında bir fiyatla elden çıkardığı da kaydedildi. Raporda ayrıca, IŞİD’in kontrolündeki petrol sahalarında günde yaklaşık 50 bin varil üretildiğini ve bunun da 1 milyon euro’nun (4.13 milyon TL) üzerinde bir rakama denk geldiği de belirtildi.

Kaynak: DHA

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close