DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

İskoçya: Kadın işçilerden ‘Eşit işe eşit ücret’ grevi

Belediyenin yemek, temizlik, çöp toplama, yaşlı ve çocuk bakım hizmetlerinde çalışan işçi kadınlar 2 gün iş bıraktılar

HABER MERKEZİ– İskoçya’nın Glasgow kentinde belediyenin yemek, temizlik, çöp toplama ve bakım işlerinde çalışann binlerce düşük maaşlı işçi kadın, ‘eşit işe eşit ücret’ taleplerini duyurmak için 2 günlük grev yaptılar.

Glasgow Şehir Meclisi ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine ezici çoğunluğu kadın olan 8 bin işçi İskoçya’nın en büyük kentinde yaşamı durma noktasına getirdi.

Değişik alanlardan belediye işçilerini temsil eden iki sendika, GMB ve Unison tarafından düzenlenen grevin, İngiltere ‘de gerçekleşen en büyük eşit ücret grevi olduğu belirtiliyor.

Kadın ve erkeklerin aynı işlerde eşit ücret almasını sağlamak amacıyla 2006 yılında uygulamaya konan bir derecelendirme sistemi, aksine kadınları aracı şirketlerin mevzuatlarıyla uzun çalışma süreleri, dinlenme hakkının ihlali, düşük ücretlendirme, dönemlik çalışma ile karşı karşıya bıraktı ve bir çoğu emeklilik ödeneğine dahi erişemedi.

Yemek, çöp toplama, temizlik ve bakım hizmetleri gibi çoğunlukla kadın işçilerin üstlendiği işlerde, kadınlara erkek işçilere göre daha az ücret ödenmeye devam edildi.

2006 senesinde kadınlar, gasp edilen haklarını talep etmeye başladı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close