DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İskoçya: Öğretmenler grevi kapıda

İngiltere, Finlandiya, ABD gibi bir çok ülkeden sonra İskoçya’da da eğitim emekçileri greve hazırlanıyor

HABER MERKEZİ- Dünyanın bir çok kapitalist ülkesinde olduğu gibi Kıta Avrupası’nda ve Birleşik Krallık’ta da “kriz” bahanesiyle 10 yıldır fiilen dondurulan ücretler karşısında kamu emekçileri peşi sıra grevlere çıkıyorlar.

Emperyalist birliklerden biri olan OECD’nin verilerine göre şu an itibariyle kamu emekçilerinin ücretlerinin 2005’ten daha düşük olduğu İskoçya’da ilk ve ortaöğretim okullarındaki emekçiler “yeterli bir ücret zammı” için ülke çapında grev de dahil mücadeleyi yükseltmeye hazırlanıyorlar.

Hükümet öğretmenlere yüzde 3 civarında bir artışı dayatıyor. Eğitim emekçilerinin örgütlü olduğu sendika ise en az yüzde 10 artış talebinde bulunuyor.

İskoç hükümeti “Eğer bunu karşılamayı kabul edersek diğer kamu personeline de aynı oranda zam yapmak zorunda kalırız” gerekçesiyle bu talebi reddediyor.

Sendika ise “Geçmiş 10 yıllık geriye gidişi önceden engellemememiz gerekirdi. Ücretler son 10 yılda reel olarak yüzde 25 oranında düşürüldü. Gelinen noktada hükümetin önerisi kabul edilemez. Taleplerimiz karşılanmazsa greve çıkacağız” açıklaması yaptı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close