GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İspanya: Lidl’da grev

İspanya’da birçok işçinin koronaya yakalandığı Lidl’da kötü çalışma koşullarını protesto etmek için greve gidildi

Perşembe günü İspanya’da Lidl müşterileri, kapalı kapılarla karşı karşıya kaldı. CCOO-Servicios sendikasınn öncülük ettigi grev, toplamda 600 mağazadan 300’ünü etkiledi.

Diğer mağazalarda ise, müdür ve bir veya iki taşeron kasiyer ile hizmet verilebilmekte. Varolan on lojistik merkezinde işçilerin yüzde 80’i çalişmamakta. Alman perakende gıda zincirinin İspanya’da toplam 13 bin 500 çalışanı bulunuyor.

CCOO-Servicios genel sekreteri Chema Martínez grevin sebebi olarak „Lidl sağlık ve hijyen düzenlemelerini en fazla ihlal eden süpermarket zinciri” olduğunu belirtti. Lidl’de yüzde 53’lük oranla en güçlü sendika olan CCOO, haftalardır yönetim ile bir anlaşma yapmaya çalışıtıklarını, fakat müzakere çabalarının ciddiye alınmadığını szölerine ekledi.

Lidl İspanya çapında sendika temsilcisi Ángel Trujillo, “Başlangıçta bize her iki haftada bir tek kullanımlık maske verdiler. Belli bir süre sonra yıkanabilir maskeler verilse de, işgücü bu ihtiyaçlar için yüksek bir fiyat ödemek zorunda kaldı. Çalışanların yarısında ya Covid belirtileri görüldü ya da hastalar ile temasta oldukları için izole edilmeleri gerekti” bilgisini verdi. Virüsten en fazla etkilenen bölge Madrid’de, işgücünün yüzde 20’si virüse yakalandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close