DÜNYAGENÇLİKGREV HABERLERİManşet

Bask bölgesinde eğitim sendikalarından süresiz grev çağırısı

İspanya’nın Bask bölgesinde lise ve üniversite öğrencileri sendikası SE ve Bask öğretmen sendikası ELA süresiz grev çağrısı yaptı

Bask Özerk Hükümeti bazı okulları Pazartesi gününden itibaren açmaya hazırlanıyor. Mesleki eğitim orta, üst ve son yıllardaki öğrenciler sınıflarına dönecekler. Haziran ayından itibaren kalan yaş grupları adım adım takip edecekler. Amaç, 2019/20 eğitim yılı, Covid 19 pandemisine rağmen düzenli sınavlarla sona erdirmek.

Lise ve üniversite öğrencileri sendikası SE ve Bask öğretmen sendikası ELA süresiz grev çağrısı yaptı. Nisan ayında okulları açmayan hükümet, öğrenci ve öğretmenlerin baskısından dolayı açılışı ertelemişti.

SE sözcüsü Laura Luengo, “Sağlığımızla oynamalarına izin vermeyeceğiz… Böylece şirketler tekrar çalışmaya başlayabilirler çünkü ebeveynler çocuklarını nereye koyacağını biliyorlar.! Luengo için sınıfa geri dönüş “büyük bir sorumsuzluk.”

Dört eğitim sendikası yaptığı açıklamada, hijyen eksikliğinden şikayet ederken, “Günde bir kez temizlemek yeterli değil” diyor. Bunu sağlamak çin sürekli temizlik ve daha fazla personal gerekiyor, ayrıca 170 bin öğretmen açığı var.

Eğitim Bakanlğı taleplere cevap vermezken, alınan tek önlem masalar arasında ve okul girişlerinde mesafenin bırakılması. Buna ek olarak yemek odaları tüm gün kapalı tutulacak.

Bask bölgesinin aksine İspanya’da okulların ne zaman açılacağı belli değil. İspanya Eğitim Bakanı Isabel Celaa, önümüzdeki dönem için bölgelerin sınıf başına düşen öğrenci sayısını 15’e düşürmelerini öneriyor.

Büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Bunu yapmak için, en az yüzde 30 daha fazla öğretmene ihtiyacımız var.” dedi. Sadece başkentte 27 bin yeni öğretmen istihdam etmek gerekiyor, ülke genelinde 170 bin’den fazla. Kimse bu öğretmenlerin nereden geleceğini bilmiyor.

Madrid muhafuzakar hükümeti bunu görmezden geliyor devlet okullarında kemer sıkma politikasına, salgın patlak vermeden önce kaldığı yerden devam ediyor. 110 derslik iptal edilecek, böylece öğretmen başına düşen öğrenci sayısı daha da artacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close