DÜNYA

İspanya’da ikinci IŞİD saldırısı

İspanya’nın Barcelona şehrinde bir minibüsün onlarca kişinin arasına dalması ve en az 13 kişinin hayatını kaybedip, 100 kişinin yaralanmasından sonra Alcanar kentinde de patlama meydana geldi.

Emperyalist ülkelerin bir dönem güçlenmesine, ya da Türkiye başta olmak üzere destekleyip büyüten bölge devletlerine göz yumdukları IŞİD Avrupa ülkelerini vurmaya devam ediyor. Avrupa ve ABD’den ise üst üste “Kınama” mesajları dışında nasıl etkin bir mücadele verilebileceğine dair tık çıkmıyor.

Barselona’da 24 ülkeden insanın Barcelona’daki IŞİD saldırısında öldürüldüğü ya da yaralandığını belirtilirken,Cambrils kasabasında benzer bir saldırı son anda engellendi. Polis, Cambrils’de bir aracın yayaların üzerine sürülmesi üzerine araçtaki beş terör zanlısının vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Alcanar kentinde bir evde patlama yaşanması üzerine ise İspanya polisi “Barcelona ve Cambrils’teki saldırıların bağlantılı olduğunu düşünüyoruz” ifadesi kullanıldı. Bilindiği gibi ilk saldırıdan sonra saldırgan kaçmış, olayı IŞİD üstlenmişti.

Dünya medyasının haberlerine göre; Katalan polisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Barcelona’nın güneyindeki Cambrils kentinde çatışma çıktığı ise doğrulanarak, “4 kişi öldürülürken, yaralanan ve terör eylemi nedeniyle gözaltına alınan 5’inci bir kişi daha var.” ifadesine yer verildi.

Katalan Yönetimi’nden açıklama: 13 ölü yüzden fazla yaralı
Polis, öldürülen kişilerin Barcelona’daki saldırı ve Alcanar kentinde akşam saatlerinde bir evde yaşanan patlamayla bağlantıları olduğu varsayımı üzerinde durduklarını ifade etti. Ayrıca şüphelilerin üstünde intihar yeleği bulunup bulunmadığının araştırıldığı ve kontrollü patlatma yapılmasının planlandığı duyuruldu.

Acil servis yetkilileri ise olayda ikisi ağır 6 sivil ile bir polisin yaralandığını bildirdi.

Barcelona’nın yaklaşık 200 kilometre güneyinde Alcanar kentinde bir evdeki patlamada bir kişi ölmüş, polis, patlamanın Barcelona saldırısıyla ilgili olduğunu açıklamıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close