DÜNYAManşet

İspanya’da seçimlerde gerici, faşist partiler bekledikleri sonucu alamadı

Avrupa’da seçimlerde ırkçı faşist partilerin yükselişi ve tek başına iktidar olamama, kaos hali gibi benzer sonuçlar yaşanıyor.

“Sağ”, “Sol”, “Irkçı faşist” aralarında sermayenin çıkarları doğrultusundaki politikalarda artık tonlama farkları kalan burjuva partilerinin içinde ırkçı faşist partilerin devletlerin faşist temelde yeniden yapılanmasını zorlamakta birincil roller üstleniyorlar.

Gittikçe artan oranda hükümetlere ortak oluyorlar veya merkez burjuva partilerinin, hükümet kurmalarına yardımcı olurken önemli tavizler koparıyorlar. AB devletlerinin burjuva demokrasisinin son kırntılarını da bordodan atması, faşist temelde yapılanması için buna uygun ideolojik, siyasi, toplumsal zemini geliştiriyorlar. AB çapında aralarındaki işbirliğini de güçlendiriyorlar.

Bir “Faşist Avrupa” isteyen İtalyan Başbakanı Meloni’nin, İspanya’nın faşist VOX’un bir mitingine katılarak yaptığı konuşması hatırlanacaktır. “Avrupa yurtseverlerinin, Avrupa’nın dünyadaki rolünü ve gücünü yeniden kazanmasını sağlamak için birleşmesi gerekiyor” diyordu.

Şimdi İspanya

AB’nin, 4. büyük ekonomisi, 5. en kalabalık ülkesi İspanya’daki genel seçimlerde Halk Partisi’nin (PP) bu seçimlerde tek başına hükümet kurmasına olanak verecek bir çoğunluğa ulaşması beklenmiyordu. Son belediye seçimlerinde birçok bölgede, falanjist gelenekten gelen Katolik, ırkçı ve göçmen, feminizm, LGBTİ+, Katalan-Bask ayrılıkçılığı karşıtı VOX ile işbirliği yapan PP’nin yeni hükümeti VOX ile kurma olasılığı vardı.

Fakat çıkış yapması beklenen sağcı Halk Partisi (PP) ve faşist VOX partileri bekledikleri sonucu alamadı. Genel seçimlerde hiçbir siyasi parti ve blok, meclis çoğunluğunu elde edemedi. İktidardaki sosyal demokrat PSOE ve “sol“ Sumar ittifakının hükümet kurması ise Bask ve Katalan’daki siyasi partilerin desteğine bağlı.

İspanya’da Meclisteki 350 sandalyenin dağılımında mevcut durumda azınlık koalisyon hükümetiyle iktidarda olan sol blok 153, muhalefetteki sağ blok ise 169 milletvekili çıkardı. Ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP), Aralık 2019’daki son seçimlere göre milletvekili sayısını 47 artırıp 136’ya çıkarsa da Meclis çoğunluğu için gerekli olan 176’nın gerisinde kaldı. PP’ye destek verecek tek parti olarak olan faşist VOX’un milletvekili sayısı da 52’den 33’e düştü.

Ülkeyi son 3,5 yıldır azınlık hükümetiyle yöneten sol blok ise milletvekili sayısını 153’te tutabildi. Buna rağmen iktidarın büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve sol parti ve örgütlerin koalisyonu olarak ilk defa seçimlere katılan Sumar’ın bir koalisyon hükümeti kurabileceği olasılıklar arasında.

Sanchez: “Sağ blok başarısız” diyor, ama..

İspanya İç Savaşı’nda komünistlerin kullandığı “No pasaran” (Geçemeyecekler) sloganları eşliğinde balkon konuşması yapan Başbakan ve PSOE lideri Pedro Sanchez, “İspanyolların sandıktaki mesajı çok açık oldu. Tüm reformlarımızı iptal etmeyi, ülkeyi geriye götürmeyi planlayan sağ blok başarısız oldu. İspanya’nın ilerlemesini isteyen daha çok insan var ve bu böyle olmaya devam edecek” dedi.

Ancak faşist partilerin İspanya’da istedikleri sonucu elde edememesi, hükümet kurmaları zorlayan bir güce eriştikleri gerçeğini de değiştirmiyor.

Daha fazlası

İlgili

Close