DÜNYA

İsrail, Türkiye aynı gemide

filistin-195x250

Gazze’ye uygulanan ambargoyu insani yardım malzemeleriyle aşmaya çalışan “Rotamız Filistin, yükümüz İnsani Yardım” filolarına siyonist İsrail ordusunun gerçekleştirdiği katliam saldırısı sonrası faşist Türk devleti hedef şaşırtmaya, kendisini aklamaya girişti.

Ne de olsa katliamlardan, trajedilerden nemalanmak konusunda yüzsüzce bir uzmanlık içerisindeler. Zonguldak’ta gerçekleşen madenci katliamında, taşeron tekellerini ve kendilerini aklarken “madencinin kaderi”, “güzel öldüler”, “ölenlerin aileleri kaygılı değil mutlular” diyebilmelerinden tanıyoruz bunları.

Devlet bakanı Hüseyin Çelik, çiçeği burnunda CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SP başkanı Numan Kurtulmuş İskenderun’da PKK tarafından askeri birliğe dönük gerçekleştirilen baskınla, İsrail Ordusu’nun insani yardım malzemesi taşıyan gemiye yaptığı saldırı arasında parallelik kurdular. Ne de olsa buna kanabilecek, şovenizm zehrinden bulanmış kafa sayısı az değil memleketimizde.

Fakat kafaları şovenizm şırıngasından uyuşmamış, az buçuk düşünebilen herkes bu iki olay arasındaki farkı bilir.

hakkari-250x250

Bir tarafta gerillaların Kürt halkı ve kendilerine karşı katliamlar, operasyonlar gerçekleştiren bir ordunun birliğine dönük bir eylemi vardır. Faşist Türk devleti ve ordusu ki on yıllardır siyonist İsrail ordusunun Filistinlilere dönük işlediği katliamları Kürt halkına dönük yapmaktadır. Kürt halkının özgürlüğünü isteyen, onlarla dayanışan işçi ve emekçileri, aydınları işkencelerden geçirmekte cezaevlerine tıkmaktadır.

Diğer tarafta onyıllardır Filistin halkına dönük katliamlar gerçekleştiren siyonst İsrail’in insani yardım malzemesi taşıyan sivil gemilere dönük vahşi saldırısı vardır.

Filitin ve Kürt halkı egemen İsrail ve Türk devleti tarafından aynı kadere mahkum edilmişlerdir. Siyonist İsrail barış süreçleri adı altında Filistinlileri boyun eğdirip köleştirmeye, kendisine çanak yalayıcılar yetiştirmeye çalışmıştır. Türk devleti de açılım adı altında Kürtsüz “Kürt çözümü” dayatmış, inkar ve imha politikasını derinleştirmiş, Kürt coğrafyasını Filistinleştirmeye soyunmuştur.

Dolayısıyla İsrail ile Türkiye nasıl aynı gemideyse, Filistinlilerle, Kürtler de ayrı bir gemide biraradalar. Egemen devletlerin kaderi nasıl ortaksa, emekçi halkların kaderi de onların karşısında öyle ortaktır. Gazze’de panzere taş atarken kolu kırılan çocukla, Kürdistan’da panzere taş atarken kolu kırılan çocuğun kaderi ortaktır!..

YD: Avrupa

Daha fazlası

İlgili

Close