DÜNYA

İsrail Yemenli çocuklar üzerinde deneyler yapmış

Kurulduğu ilk yıllarda, İsrail’in kaçırdığı Yemenli çocuklar üzerinde deneyler yaptığı fotoğraflarla kanıtlandı.

yemen çocuk 3

HABER MERKEZİ- İsrail Meclisi Özel Komitesi, İsrail’in, kurulduğu ilk yıllarda kaçırdığı Yemenli çocuklar üzerinde deneyler yaptığını fotoğraflarla kanıtladı.

Seninmedyan.org’un aktardığı, JerusalemOnline sitesinde yer alan habere göre, İsrail o yıllarında Yemenli çocuklar üzerinde tıbbi deneyler yapmış.

Yıllarca tanıklıkların ifadeleri medyada yer bulsa da söz konusu iddialara ilişkin kesin kanıt elde edilemiyordu.

Israel Hayom tarafından yayımlanan fotoğraflarda, çocukların gövdelerinde iç organlarının yerlerini tarif eden İbranice ibarelerin yer aldığı görülüyor.

yemen çocuk 2

Kaçırılan çocuklar üzerinde yapılan deneylere ilişkin anlatımların yer aldığı tutanaklardaki ifadeler, en az dört çocuğun ölümüne neden olan deneylerin hikayelerini ve Rambam Hastanesi’nden bir kız çocuğunun kaçırılması konusunu içeriyor.

Tutanaklardan birinde, Rosh Ha’Ayin’deki çocuk hastanesinin eski başkanı Dr. George Mendel’in konuyu araştıran Cohen-Kedmi araştırma komisyonuna verdiği ifadeler yer alıyor.

Sorgu sonrası Dr. Mendel’in, “Kuru protein enjeksiyonu yapmak için talimat verilen bir veya iki vakayı hatırlıyorum. Serum, kuru plazma… Ve sonuçlar iyi değildi.” ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

yemen çocuk 3

Başka bir tutanakta Dr. Mendel, Yemenli çocuklar üzerinde tıbbi deneyler yaptıklarını itiraf ederek, doktorların çocuklarda neden orak hücreli anemi hücresinin bulunduğunu anlamaya çalışırken, çocukların ”Afrikalı kanı” taşıdığına kanaat getirdiğini kaydediyor.

”Ebeveynlerin rızasını istemek için bir neden yoktu” diyen Mendel’in, tutanaklarda denek olarak kullanılan çocuklar için ”Çeşitli nedenlerle öldüler; kalpleri, damarları kontrol edildi” şeklindeki ifadeleri yer alıyor.

Çocukların aileleri, İsrail hükümetinin bu suçları üstlenmesi gerektiğini dile getirirken yaklaşık 5 ay önce İsrail hükümeti, söz konusu olaya ilişkin 200 bin belge yayımlamıştı.

 

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close