DÜNYAManşet

İsrail’de göçmenler açlık grevine başladı

‘Ülkeyi gönüllü terk etme ya da hapis cezası’ dayatması karşısında yüzlerce Afrikalı göçmen açlık grevine başladı

HABER MERKEZİ– İsrail’de yüzlerce Afrikalı göçmenin “ya ter et ya hapse gir” dayatmasını içeren yasa çerçevesinde hapis uygulamasının başlatılmasına karşı açlık grevine başladığı bildirildi.

CNN’in İsrail yerel basınına dayandırdığı habere göre, İsrail’i terk etmeyi reddeden yedi Eritreli, “kaçacakları şüphesiyle” Saharonim Hapishanesi’ne gönderildi. “Göçmen programı” çerçevesinde Afrikalı göçmenlerin hapishaneye gönderilmesinin ardından, Holot kampındaki yüzlerce Afrikalının açlık grevine başladığı belirtildi.

İsrail hükümeti, göçmenlerin girişlerini engellemek için başlangıçta, “süresiz gözaltı” ve “İsrail sığınmacı sistemine ulaşımı engellemek” gibi uygulamalar başlattı. İsrail Yüksek Mahkemesi, Eylül 2013’te “gözaltıların yasa dışı olduğuna” hükmetti. Hükümet ise “Göçmenlerin Necef’teki Holot merkezinde tutulduklarını” açıkladı.

Daha sonra, Aralık 2017’de “Yasa dışı sığınmacıların ülkeden zorla çıkarılmasına” izin veren yasayı onayladı.

‘Ya gönüllü ayrıl ya da hapse gir’

İsrail, göçmenlere 3 bin 500 dolar para ve bilet karşılığı gönüllü olarak ülkeyi terk edip kendi ülkelerine ya da üçüncü bir ülkeye gitme, aksi halde ise süresiz hapis cezasını dayatıyor.

Meclisten geçen yasada “31 Mart’a kadar İsrail’den çıkmayı kabul etmeyenlerin bu tarihten itibaren hapse atılması” öngörülüyor. Ancak yerel basındaki haberlere göre İsrail, 7 Eritreliyi hapse göndererek bu uygulamaya şimdiden başladı.

İsrail Afrikalı Sığınmacılar Gelişim Merkezi, sınır dışı edilecek bu kişilerin çoğu 2006-2012 yılları arasında Eritre ve Sudan gibi ülkelerden, savaştan ve katliamlardan kaçıp gelenler olduğunu açıkladı.

Öte yandan, söz konusu yasa çıkmadan önce yaklaşık 20 bin kişi İsrail’in “gönüllü çıkış programı” kapsamında son 4 yılda sınır dışı edildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close