DÜNYAManşet

İsrail’de yargı düzenlemesi karşıtı protestolar sürüyor.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar, onbirinci haftasına girdi.

İsrail’de yargı düzenlemesi bir yandan burjuva klikler tarafından çekişme aracı haline getirilip ipler iyice geriliyor. Sokaktaki çeşitli toplumsal kesimlerden halk ise onbirinci haftasında sadece yasayı protesto ediyor. Protestolar her kesimin kendi taleplerini de dillendirdiği bir aşamaya evriliyor.

Öyleki; Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, taraflara “iç savaş” uyarısı yaparak sunduğu alternatif tasarı da iktidar tarafından reddedildi.

İsrail ordusunda aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları, siber güvenlik uzmanları, özel kuvvetler gibi birimlere bağlı yüzlerce yedek asker hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini uygulaması durumunda görevlerine devam etmeyeceklerini veya eğitimlere katılmayacaklarını açıklamıştı.

İsrail’de iç ve dış istihbarat teşkilatları, diğer güvenlik kurumlarının çalışanları da yaptıkları açıklamalarla hükümetin yargı düzenlemelerine karşı itirazlarını duyurmuştu.

Sokaktaki protestolara saldırılar

Basına yansıyan haberlere göre, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesinin mimarı olarak kabul edilen Adalet Bakanı Yaariv Levin’in Modiin kentindeki evinin dışına kırmızı boyayla “Halk düşmanı” yazdığı şüphesiyle 60’lı yaşlarında bir adam gözaltına alındı.

Kadın göstericiler ise Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı kırmızı pelerin ve beyaz boneler takarak yaptıkları yürüyüşleri, bu hafta da tekrar edildi.

İsrail’in kuzeyinde gösteri yapan yüzlerce kişilik bir grup ülkenin kuzey-güney hattını bağlayan otoyolunu trafiğe kapattı. Polis göstericilere cop ve TOMA’lardan sıktığı pis kokuyla müdahale etti.

İsrail’in kuzeyindeki Or Akiva kentinde, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı protesto yapan grup ile hükümet destekçisi grup aynı bölgede gösteri yaptı. Netanyahu destekçisi gruptan karşı tarafa yumurta atıldı. Polis, üç kişiyi gözaltına aldı.

Odak noktası Tel Aviv

Gösterilerin odak noktası başkent Tel Aviv’de polis protestoların merkezi Kaplan Caddesi çevresinde yollar trafiğe kapatıldı. Netanyahu karşıtı protesto hareketi, aktif siyasette bulunan isimlerin bu hafta Tel Aviv’de kurulan sahnelerde konuşma yapmayacağını ve bu adımla “gösterilerin siyasi partilerden uzak tutulmasının amaçlandığını” duyurdu.

İsrail bayrakları taşıyan göstericiler de sık sık “demokrasi” ve hükümete hitaben “Utanın” sloganları attı. Gösteri alanında Netanyahu’nun Başbakanlığı aleyhinde sık sık kullanılır hale gelen, İngilizce “Suç Bakanı” (Crime Minister) yazılı büyük bir pankart açıldı.

Göstericiler, Netanyahu’nun iktidar koalisyonunda yer alan, ırkçı faşist politikalarıyla öne çıkan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich aleyhinde yazılmış dövizler ve karikatürler taşıdı.

Binlerce kişilik grup Tel Aviv kent merkezindeki işlek Dziengoff Caddesi’nden Kaplan Caddesi’ne doğru yürüdü. Göstericilerden bazıları, Netanyahu hakkında devam eden yolsuzluk davalarına işaretle çizgili mahkum kostümü giyerek yüzlerine Netanyahu maskesi taktı.

İsrail’in güneyindeki Hura beldesinde yaşayan yaklaşık 50 kişilik bedevi grup da yargı düzenlemesi karşıtı protesto gösterisi düzenledi. Bedevi gösterici grubunun “Burası hepimizin evi”, “Herkese eşit haklar” yazılı pankart taşıdı. İsrail’in güneyinde yaşayan İsrail vatandaşı bedevi Arapların daha önceden hükümet karşıtı protestolara katılmadığına dikkat çekildi.

 

Daha fazlası

İlgili

Close