KADIN

İstanbul'da 8 Mart

Emeğine sahip çıkarak direnen Novamedli kadınlar, Emine Aslanlar, Gülistan Kobaltanlar, Aynur Çamalanlar haykırıyor: “Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz!”

İstanbul'da 8 Mart

Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla 6 Mart’ta Kadıköy’de miting yapıldı. Mitinge binlerce işçi ve emekçi kadın ve erkek katıldı.

Saat 11.00’de Tepe Nautilius önünde toplanmaya başlayan kitle kortejler oluşturarak Kadıköy İskele Meydanı’na kadar yürüdü. Aralarında Alınteri‘nin de bulunduğu çok sayıda devrimci demokrat kurum dışında direnişteki Ontex ve PTT işçileri de mitingte yerlerini aldılar. Ontex işçileri mitinge “Çocuklar mutsuz anneler huzursuz / kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye!“ pankartıyla katıldılar.

Alınteri mitinge iki pankartla katıldı: “Herkese iş, soframıza ekmek, ruhumuza gül!“ pankartıyla üzerinde Türkiye’de ve dünyada devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşmüş kadın önder ve militanların fotoğraflarının olduğu “Onlar kavgamızda yaşıyor!

Yürüyüş boyunca “Kadının kurtuluşu devrimde sosyalizmde!“, “Eşit işe eşit ücret!“, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!“, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!“, “Kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye!“, “Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz!“, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!“ sloganları atıldı. Ayrıca yürüyüş sırasında “Yaşasın Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği!“ ve “Orak Çekiç, Silah, Yıldız, Bayrağımız!“ sloganlarının da atıldığı gözlendi.


Kortejler alana girdikten sonra miting programı başladı. Ortak metin Kürtçe ve Türkçe olarak okundu. Türkçe metni Türkan Albayrak okurken Kürtçe metni DHF‘den bir kadın aktivist okudu.

Ortak metinde 8 Mart’ın tarihsel olarak nasıl ortaya çıktığı ve sınıfsal olarak nerede durduğuna değinildi. New York’lu dokuma işçisi kadınların yarattığı tarihsel ateşi ve mücadele birikimini bugün burada toplanan kadın ve erkeklerin ileri taşıyacağına vurgu yapıldı. Ortak metinde şunlar vurgulandı

Bugün bu alanda hapishanelerde, eylem alanlarında, dağlarda kadınların kurtuluş mücadelesinde bayraklaşarak yolumuzu aydınlatanlar haykırıyor! Hatice Yürekliler haykırıyor, Berna Ünsallar haykırıyor, Sabahat Karataşlar haykırıyor, Mine Bademciler haykırıyor, Serpil Polatlar haykırıyor, Didar Şensoylar haykırıyor, Sibel Sürücüler haykırıyor, Nilgün Gökler haykırıyor, Lale Çolaklar haykırıyor, Çiğdem Yılmazlar haykırıyor, Zilanlar haykırıyor!

Bugün bu alanda insanca bir yaşam için emeğine sahip çıkarak sömürenlere karşı direnen Novamedli kadınlar, Emine Aslanlar, Gülistan Kobaltanlar, Aynur Çamalanlar haykırıyor, Türkan Albayraklar, Batıgül Tunçlar, TEKEL işçisi kadınlar, MEHA‘da kazanan kadınlar, Bericap‘ta mücadele eden kadınlar haykırıyor! Ve ismini sayamadığımız niceleriyle bugün mücadele bayrağı bu alanda bizlerin, işçilerin, emekçilerin ellerinde yükselmeye devam ediyor.

Bedeller ödeyerek mücadele ettiğimiz tarihimizden güç alarak diyoruz ki, vardık, varız, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyayı yaratana kadar var olacağız!


Basın metninin ardında direnişteki işçiler kısa konuşmalar yaptılar. Ontex işçisi Gamze Kayhan yaptığı konuşmada “Mücadelemiz sadece patrona karşı değil, aynı zamanda sendika bürokrasine karşıda mücadele veriyoruz. Işten atılmamıza sendika karşı çıkmadığı gibi direnişimizide sahiplenmedi. Emine Arslanlardan, Gülistan Kobatanlardan, Türkan Albayraklardan devraldığım mücadele bayrağını Ontex fabrikasının önünde dalgalandırıyorum“ dedi.

PTT işçisi Rıza Soylu da direnişlerini anlatarak herkesin bu direnişleri sahip çıkması gerektiğine değindi.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Girişimi adına Gülhan Benli ise kendilerine yapılan hakaret ve aşağılamalara değinerek sendikalarını 15-16 Haziran‘da kuracaklarını açıkladı.

Mitinge Grup Yorum, Adalılar ve Grup Emeğe Ezgi müzikleriyle Tanyeri Şiir Grubu ise şiirleriyle katıldılar.

Direnişçi işçilerin sahneye çıkmasının ardından miting sloganlarla sona erdi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close