DÜNYA

İsviçre'de 1 Mayıs

isvicre_1mayis2010

İsviçre’de 1 Mayıs TiKB’nin de içerisinde yeraldığı 1 Mayıs Komitesi tarafından düzenlendi

İsviçre’de merkezi olarak düzenlenen 1 mayıs TiKB’nin de içerisinde yeraldığı 1 Mayıs Komitesi tarafından düzenlendi.

Zürich Helvetia Platz’da sabah 09.00’da toplanmaya başlayan, Türkiyeli ve Kürdistanlı işçi ve emekçilerin yanı sıra onlarca milliyetten 1 Mayıs katılımcıları, pankartları, dövizleri, kızıl ve rengarek flamaları ile 1 Mayıs kortejinde yerlerini aldı. Kortejler oluşturulduktan sonra saat 10’da yürüyüşe başlayan kitle şehrin en canlı kalabalık caddelerinden yürüyüşe geçtiler.

Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği Almanca, Türkçe ve Kürtçe “Yasasın 1 Mayıs” TİKB imzalı pankartla 1 Mayıs’a katıldı. Alanda ve yürüyüş boyunca TİKB/YDK imzalı Almanca, Türkçe bildiriler yoğun olarak dağıtıldı. Zürih şehrinde yoğun olarak TİKB afişleri yapıldı.

Saat 13’de 1 Mayıs Komitesi’nin açıkladığına göre yürüyüşe yaklaşık olarak 8 bin kişi katıldı. Kitle daha sonra 1 kültür ve standların kurulduğu alana gitti.

İsviçre’de 1 Mayı her yıl olduğu gibi bu yıl da 3 gün devam edecek. 1 Mayıs Komitesinin organizasyonu ile cuma günü yiyecek içecek standları kuruldu. TİKB ve Türkiyeli devrimci kurumlar, kültür dernekleri 1 Mayıs stand alanında stantlarını açarak haftasonu yapılacak etkinlik hazırlıklarını yaptılar.

1 Mayıs yürüyüşünden sonra 1 Mayıs stand alanında organize edilen paneller, resim sergileri, toplantılar, konferanlarla 1 Mayıs katılımcıları cumartesi ve pazar gününü de kutlama yapacak.

3 gün sürecek, İtalyan sanatçı Antonia Murgeri‘nin gerçek hayattan ve gerçek olaylardan esinlenerek düzenlediği fotoğraf sergisi 2003 yılından itibaren çektiği resimlerden oluşmaktadır. Bu yılki konu Libya‘da kaçak göçmen gemileri ile italya’ya gelmeye çalışırken yayatlarını kaybeden ilticacılar ve göçmenler. Onların dramlarını bize taşıyan fotoğraflar aslında milyonları anlatıyor….

Daha fazlası

İlgili

Close