İŞÇİ SINIFIManşet

İtalya FedEx-TNT’de direnişçi bir işçi katledildi

İtalya’da uluslararası kurye dağıtım hizmetleri şirketi FedEx-TNT işçileri, uzun süredir SI Cobas sendikası öncülüğünde mücadele yürütüyorlar.

FedEx-TNT işçileri, uzun süredir SI Cobas sendikası öncülüğünde işten atma saldırılarına karşı mücadele yürütürken, şirketin paralı çeteleri ve devletin saldırıları da hız kesmiyor. İtalyan hükümeti direnişi bastırmak için elinden gelen desteği sunuyor. Göçmen işçilere yönelik sınır dışı etme, sendika yöneticilerine ve işçilere ev hapisleri, para cezaları, polis şiddeti yöntemlerini devreye sokuyor. Ancak işçiler bu saldırılar karşısında direnmeye, mücadele etmeye devam ediyor. İşte tam da bu nedenle eli kanlı gangsterler mücadeleci bir işçinin canını aldı.

Şirketin paralı gangsterler ellerinde sopalarla 10 ve 11 Haziranda grevci işçilere saldırdılar. Ardından 18 Haziranda İtalya’nın kuzeyinde bulunan Novara bölgesindeki Biandrate’da mücadeleci bir işçi katledildi. İşçiler, grev yaptıkları depoda sevkiyatların giriş-çıkışlarını engellemeye çalıştıkları sırada, SI Cobas sendikasının Novara koordinatörü ve Ulusal Koordinasyon üyesi Adil Belakhdim kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybetti. İşçilerin üzerine sürülen kamyonda Fas asıllı Adil Belakhdim hayatını kaybederken iki işçi ise ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Sendika bu cinayeti burjuva medyanın basit bir kaza gibi göstermeye çalışması karşısında;

Bunun kâr uğruna işlenen bir cinayet olduğunu, Adil’in öldürülmesinin aslında SI Cobas’a yönelik aylardır devam eden ve artık sınır tanımayan organize şiddetin ağır bir sonucu olduğunu” belirtiyor. Devleti arkasına alan FedEx-TNT yönetimi işçileri susturmak ve grevi kırmak için haftalardır işyerlerinde provokasyonlara, işçilerin ve sendika yöneticilerinin öldürülesiye dövülmesi de dahil her türlü şiddete başvuruyor. Adil Belakhdim’in ölümü de patronlar ve suç ortaklarının işçilerin mücadelesini bastırma hırslarının bir sonucudur. İşçi düşmanlığının boyutlarının göstergesidir. İşçileri ezmek, örgütlülüklerini yok etmek ve milyonlarca işçinin yaşam koşullarını ve ücretlerini daha da aşağı çekmek istemektedirler.

 

Hükümet birincil suç ortağı

SI Cobas sendikası, timsah gözyaşları döken Başbakan Draghi hükümetinin bu cinayete ortak olduğunu dile getiriyor. Aylardır mücadeleci işçilerin taleplerine kulaklarını tıkayan, işçilere yönelik polis baskısını ve cezaları sürekli arttıran hükümetin patronlar kadar suçlu olduğunu vurguluyor.

Kurye-dağıtım şirketi olan FedEx ve yan kuruluşu TNT’nin e-ticaret hacmi arttığı halde mevcut işçileri işten atmak ve depolarını kapatmak istemesinin gerçek amacı, SI Cobas sendikası başta olmak üzere sendikalı çalışmayı sona erdirmektir. Sendikalı işçiler yerine çoğunluğu geçici işçi olan daha düşük ücretli işçileri çalıştırmaktır. Sarı sendikaların da yardımıyla bu planlarını yerine getirmek isteyen FedEx yönetimi, karşısında sendikasına ve haklarına sahip çıkan işçileri bulunca işçileri katletmek de dâhil her türlü kirli yönteme baş vurmaktadır.

Ancak Hepimiz Adil’iz (Siamo tutti Adil) diyen SI Cobas sendikası ve Adil Belakhdim’in mücadele arkadaşları Adil’i mücadelelerinde yaşatmaya devam edeceklerini belirtiyorlar. İşçi sınıfının kapitalist barbarlıktan kurtulma mücadelesinin sonucunda tüm bu acıların hesabının sorulacağını haykırmaya devam ediyorlar.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close