GENÇLİKManşet

İtalya ve Hindistan’da genç öfke sokaklarda

İtalya’da iş cinayeti, Hindistan’da usulsüzlük, öğrenciler sokak ve blokaj eylemleri yapıyor

Dünyanın iki farklı coğrafyası İtalya ve Hindistan’da öğrencilerin isyanı sürüyor. İtalyada staj için çalışma sırasında iş cinayetine kurban edilen lise öğrencisi, Hindistan’da Demiryollarına işe alımda yapılan usulsüzlük öğrencileri ayağa kaldırdı. Gösteri ve blokaj eylemleri sürüyor.

İtalya’da lise öğrencileri staj yaptığı fabrikada iş cinayetine kurban giden 18 yaşındaki arkadaşları için eylemlerini sürdürüyor. 18 yaşındaki meslek lisesi öğrencisi Lorenzo Parelli’nin zorunlu staj sırasında iş cinayetine kurban gitmesi sonrasında birçok kentte öğrenciler okul işgalleri ve sokak gösterileri gerçekleştiriyor.

24 Ocak akşam saatlerinde Roma’da, tarihi Panteon’un bulunduğu Rotonda Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme polis sert biçimde saldırdı. Eylemciler polis saldırısına karşı direnirken, birçok öğrenci yaralandı.

21 Ocak Cuma günü, bir metal işletme fabrikasında stajyer olarak çalışan Lorenzo Parelli 150 KG ağırlığındaki metal parçanın asılı bulunduğu yerden başına düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Parelli’nin iş cinyetinde yaşamını yitirmesi sonrasında İtalya’nın birçok kentinde lise öğrencileri işgal eylemlerine başladılar.

Hindistan

Hindistan’da öğrenciler demiryolu işe alım sınavındaki usulsüzlüğe karşı eylemlerini sürdürüyor.

Hindistan’da binlerce öğrenci 2021 yılı Demiryolu İşe Alım Kurulu (RRB) sınavında usulsüzlüğe Pazartesi gününden bu yana eylemlerini sürdürüyor.

Pazartesi günü Patna kentinde bulunan Rajendra Nagar Terminali’nde toplanan binlerce öğrenci Kalküta-Yeni Delhi ana demiryolu hattını bloke etti.

Eylem nedeniyle tren trafiği yaklaşık 5 saat boyunca boyunca dururken, çok sayıda tren seferi iptal edildi. Polisin eylemcilere yönelik saldırısının ardından ise çatışma yaşanırken, çok sayıda eylemci yaralandı.

Daha fazlası

İlgili

Close