DÜNYAManşet

İtalya’da Koronavirüs Grevleri

HABER MERKEZİ-“Herkes 1 metre mesafeyle duracak diye yasa çıkartıp, bizi burun buruna çalışmaya zorluyorlar”

Resmi rakamlara göre ölü sayısının 1500 kişiyi bulduğu İtalya‘da kapitalistler azami karlarından zerre ödün vermiyor. İşçiler ise koronavirüs salgının artması ve ölümlerin yaşanması sonucu işçi sağlığı ve iş güvenliği talebiyle fabrikalarda grev ilan ettiler. Ülkenin onlarca kentinde yüzlerce işçinin katıldığı grevlerde “fabrikaların tatil ilan edilmesi”, “iş aletlerinin dezenfekte edilmesi”, “işçilerin sağlık ve ücretlerinin güvenceye alınarak üretimin programlı biçimde azaltılması” gibi somut talepler öne çıkıyor

İşçiler “Herkes 1 metre mesafeyle duracak diye yasa çıkartıp, bizi burun buruna çalışmaya zorluyorlar” diyerek sermayenin ikiyüzlülüğüne vurgu yaptılar.

İtalya’da 8 Mart günü de İtalya Futbolcular Birliği, koronavirüs tehlikesine rağmen maçları ertelemeyip seyircisiz oynayan federasyona karşı grev çağrısında bulunmuştu.

21 bin kişinin koronavirüs ile enfekte olduğu, yaklaşık 2 bin kişinin tedavi edildiği ve bin beş yüze yakın sayıda kişinin yaşamını yitirdiği İtalya’da işçiler, işçi sağlığı ve güvenliği istiyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) konu ile ilgileri bilgileri şu şekilde paylaştı:

“*Marghera’da Fincantieri Tersanesi’nde grev var. İşçiler, “Herkes birbirinden 1 metre mesafeyle duracak diye yasa çıkartıp, burada bizi burun buruna çalışmaya zorluyorlar. Hiç bir alet, makine dezenfekte edilmiyor. Virüs salgın bir hastalık, biz kendimizi güvende hissetmiyoruz” diyor.

*Brescia sanayi bölgesindeki çoğu fabrika da grevde. Bir işçi, “Biz mezbahada et değiliz. 15 günlük önlemler neden burada uygulanmıyor?” diye soruyor.

*Bölgedeki en büyük sendikalardan CGİL’den Francesco Bertoli, “Şirketlerle konuşmaya çalışıyoruz. Bizi dinlemiyorlar. Beş sektörde grevler başlattık” diyor.

*Mantova’da 450 işçinin çalıştığı Corneali hazır giyim fabrikasında da fiili grev var, talep yine işçi sağlığı. Bir işçi, “A ve B türü yurttaşlar yoktur, sağlık herkesin sorunu” diyor.

*Roma’da İKEA Anagnina mağaza işçileri de işi durdurdular. Talep yine işçi sağlığı.

*PSA Genova Terminali işçileri de 11 Mart’tan itibaren grevde. İşçiler, iş aletleri dezenfekte edilmeden çalışmayacaklarını ilan etti.

*Termoli’deki Fiat otomobil fabrikasında 4 günlük grev var: “Hükümet fabrikaları tatil etmedi, bir yandan ‘evinizde kalın’ diye talimatlar çıkartıp diğer yandan fabrikadaki montaj hattı işçilerini bile çalıştırıyorlar, biz işçilerin ve ailelerimizin sağlığını ve yaşamını riske ediyorlar”

*Tabandan Sendikal Birlik de (USB), yan sanayi sektörlerinde 32 saatlik grev ilan ederek, “işçi sağlığı ve ücretlerin güvenceye alınması için radikal önlemlerin alınmasını” istedi. USB, işçilere ne dezenfektan verildiğini ne de doğru dürüst maske ve eldiven sağlandığını belirtti. USB Lojistik bölümünden bir işçi güvenliği delegesi ise “depolar, aletler dezenfekte edilmiyor” dedi. Grev pankartında, “Patronlara ve koronavirüse karşı grev”, “Kârdan önce işçi sağlığı” yazıyor.

*Metal İşçileri Sendika Federasyonu da, “acil işçi sağlığı önlemleri için hükümeti olağanüstü toplantı yapmasını” istedi ve tüm metal işçilerini derhal eyleme çağırdı. Grev talebi, “işçilerin sağlık ve ücretlerinin güvenceye alınarak üretimin programlı biçimde azaltılması” olarak belirlendi.”

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close