DÜNYAManşet

İtalya’da yoksulluk protestosu; faturalar yakıldı

İtalya’nın, Milano, Torino, Bolonya Cagliari gibi pek çok kentte “Hayat pahalılığına karşı savaş” sloganıyla eylemler vardı

Sendikaların çağrısıyla, Milano, Torino, Bolonya Cagliari gibi pek çok kentte “Hayat pahalılığına karşı savaş” sloganıyla bir araya gelen emekçiler ve esnaf, yüksek meblağlardaki elektrik ve doğal gaz faturalarını yaktı.

Enerji maliyetleri bahanesiyle yüksek meblağlarda gelen faturalar pek çok kentte protesto edildi.

İtalya’da da emekçiler üç dört  kat artan enerji faturaları altında eziliyor. Yoksulluk ve enerji maliyetlerindeki fahiş artışı portesto eden eylemlerde eyleme katılanlar, bu yüksek faturalarla başa çıkamadıklarını ifade etti. İş yeri sahibi olan kesimler ise faaliyetlerini sürdüremeyeceklerini vurguladı. Eylemlerde yeni kurulacak hükümetten bu sorunu çözmesi istendi.

Torino şehrindeki eylem şehrin en büyük enerji dağıtıcısı firması ENI’nin merkez binası önünde yapıldı. ENI binası önünde toplanan Bölge Isınma Komitesi ve kitle örgütüne destek veren yaklaşık 250 kişi konu hakkındaki şikayetlerini dile getirdi. Eylemde, faturaları yükseltirken maliyet bahanesine sığınan İtalya’daki dev enerji şirketlerinin 40 milyar Euro kâr ettiğini ve bu durumun kabul edilemez olduğu söylendi.

25 Eylül’deki seçimleri kazanan ve başbakan olması muhtemel faşist FdI lideri Giorgia Meloni, 1 Ekim’de yaptığı açıklamada, enerji fiyatlarındaki artışı, ülkenin öncelikli ve vatandaşları rahatsız eden sorunlarından biri olarak tanımlamıştı. Meloni, hükümete gelmeleri halinde ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlara acil ve etkili yanıtlar verme hazırlığında olduklarını demagojisine sarılmıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close