İŞÇİ SINIFI

İzmir'de avukatlar duruşmalara girmiyor

İzmir Barosuna kayıtlı avukatların yüzde 80’i, Adalet Komisyonuna tepki olarak duruşmalara katılmadı.

Adliye binasında basın toplantısı düzenleyen Baro Başkanı Sema Pekdaş, İzmir’de avukatların yüzde 80’inin duruşmalara girmeyerek eyleme katıldığını söyledi. Eyleme sadece tutuklu halleri ile aciliyeti olan davaların avukatlarının katılmadığını belirten Pekdaş, “Yönetim Kurulu olarak 30 Ocak günü Adalet Komisyonu’ndan jet hızıyla kabul edilerek geçirilen Yargıtay ve Danıştay’ın değiştirilmesine ilişkin kanun tasarısına karşı tepki olarak avukatlarımıza duruşmalara girmeme kararını bildirdik” dedi.

Söz konusu kanun tasarısının apar topar Meclis’e sevk edildiğini ve komisyon bir gün içinde görüşüldüğünü belirten Pekdaş, “Ne hazırlanması aşamasında ne de meclis komisyonlarında görüşülme aşamasında yargının kurucu unsurları ve hukuk kurumlarının görüşleri alındı. Dolayısıyla yargının kurucu unsurlarının görüşü alınmadan hazırlanan bir yüksek yargı organı değişikliği tasarısının yargı bağımsızlığı sağlamayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Pekdaş, yargıdaki iş yükü bahane edilerek aslında Yargıtay’ın ve Danıştay’ın niteliğinin değiştirilmeye çalışıldığını belirtti.

Daha fazlası

İlgili

Close