DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Jakarta: Sendika ‘ulusal çıkar’ gerekçesiyle grevi bitirdi!

Sendika ‘ulusal çıkar gereği’ diyerek grevi erken bitirdi. Peki hangi ulusun çıkarı?

jakarta-liman-grevi

HABER MERKEZİ– Endonezya’nın en yoğun limanındaki grev, sendika marifetiyle “ulusal çıkarlar” dikkate alınarak, planlanandan erken bir şekilde bugün bitirildi.

Jakarta Uluslararası Konteyner Terminali’ndeki (JICT) 600’den fazla işçi, Jakarta’nın en büyük limanı olan Tanjung Priok’daki işlemleri durdurarak Perşembe’dan bu yana grevdeydi. Ve grev 10 Ağustos’a kadar sürdürülecekti.

Sendika başkanı Nova Sofyan Hakim yaptığı açıklamada, üyelerine, “çıkarlarımızın ‘ulusal çıkarlarımız’ pahasına korunmaması için” grevi durdurma kararı aldıklarını söyledi!

Hangi ulusun çıkarı?

Lenin zamanında çok güzel bir tanımlama yapmıştı: Her ‘ulus’ta iki ‘ulus’ vardır, proletarya ve burjuvazi.

Şimdi sözünü ettiğimiz sendika başkanı kalkmış “ulusal çıkarlar gereği“ grevi erken bitirme kararı alındığını söylüyor!

Peki hangi ‘ulus’un çıkarı bu? Kapitalistler işçinin emeğinin sömürüsü üzerinden yüksek karları cebine indirirken hangi ulusun çıkarlarını gözetiyordu acaba? Karlar söz konusu olduğunda işçiler nedense(!) sözü edilen ulusa dahil edilmiyorlar! O nedenlei işçiye ulusal çıkar masalını anlatmayın! Sınıf bilinçli işçiler sonraki kavgalarda sendikal bürokrasinin ördüğü engelleri aşmasını da bilecektir!

Hakim hemen arkasından “işçiler grev sırasında sindirme ile karşı karşıya kaldıklar ve JICT patronları yüzlerce milyon dolarlık zarara rağmen uzlaşmaya yanaşmadı“ demiş.

Tam da bundan dolayı greve devam edilmeliydi, patronların dize geleceği noktaya ilerlemek için…

Grevin başlangıcı

Liman işçileri, “2015’teki yapılan sözleşmelerin yenilenmesi sırasında mevcut düzenlemeler ihlal edildiği ve ikramiyelerin yüzde 42 oranında kesilmesine neden olduğu için” grevi başlatmışlardı.

Öte yandan, JICT’nin gelirlerinin 2016 yılında yüzde 4,6 oranında arttığı ve şirket yöneticileri ve komisyon üyelerinin ikramiyelerinin yüzde 18 oranında yükseltildiği de aktarılan bilgiler arasındaydı.

Liman işletmecisi JICT, devlet şirketi Pelabuhan Endonezya II ile çok uluslu tekel olan Hutchison Ports firmasının ortaklığında olan bir şirket.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close