KADINManşet

Kadının Adı Var: Fadime

Eşini öldüren Ismail G.’ye yönelik cinayet davası, 1 Mart Çarşamba günü Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde başladı.

Fadime (Rümeysa) G.’nin cansız bedeni, Temmuz 2022’de Stuttgart Bad Cannstatt’ta, otoparkın içinde bir arabada bulunmuştu. Eşini öldüren Ismail G.’ye yönelik cinayet davası, 1 Mart Çarşamba günü Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde başladı.

„Beni öldürmek istedi“

„Beni öldürmek istedi. Gözlerinden anladim.“ 18 Ekim 2021 tarihli polis tutanağında Fadime G.’nin sözleri bunlardı. ”Artık dayanamıyorum” diyordu. Diğer polis tutanaklarından, Fadime’nin defalarca sanık hakkında suç duyurusunda bulunduğu, sanığa 6 ay yaklaşma yasağı konduğu, yine sanığın GPS cihazıyla eşini takip ettiği anlaşıldı.

Hakimin dava dosyalarından okuduğu bir başka tutanağa göre, Fadime ayrılmak istediğini söylediğinde ve Hollanda’daki annesini aramak istediğinde, sanık vurmaya başlıyor ve boğazına sarılıyor. 11 Temmuz 2022 gecesi, arabayla giderken şakağından vuruluyor. Geride biri 2 biri 8 yaşında iki çocuk kalıyor. Fadime’nin Temmuz sonunda Hollanda’ya annesinin yanına yerleşmek istediği öğrenildi.

”Ne yaptın baba?”

Sabah 9.00’dan akşam 16.00’ya kadar 7 saat süren davada, balistik raporları, olay yeri tutanakları ve laboratuvar bulguları büyük ekrana yansıtıldı. Cinayette kullanılan silahın Brezilya-Sırbistan yapımı Browning olduğu, iç mekanizmasının değiştirildiği ve numarasının silindiği anlaşıldı.

Yine sanığın polisi kendisinin araması, polise telefonda ”Kim olduğumu biliyorsunuz zaten“ demesi, ve diğer telefon konuşmaları dinletildi. Özellikle küçük kızla babanın telefon konuşmaları herkesi derinden sarstı. ”Ne yaptın baba? Söyle kızmayacağım. Ne yaptın?“ diye soruyordu çocuk babasına.

40 kişi izledi / İki kere elle arama

Kadın örgütleri ve Ver.di sendika temsilcileri, davayı bir gece önce öğrenmesine rağmen, 6 kadını dava takibine katabildiler. Mahkemeye çoğunluğu genç Alman ve Türkiyeli kadınlardan oluşan 40 kişinin katılması, Alman kamuoyunda cinayet davasının önemsendiğini gösterdi. Mahkeme salonuna girişte kimliklerin fotoğrafının çekilmesi dışında, iki elektronik kapıya rağmen, iki kere de elle ayrıntılı arama yapılması dikkat çekiciydi.

Hakimin dengesiz tavırları

Yargıç Joachim Holzhausen’in dengesiz tavırları, bazen ifadesini değiştirmek isteyen sanık Aykut G.’ye (sanığın kuzeni) bağırıp tehdit etmesi, kısa bir süre sonra ise espiriler yapıp gülmesi, izleyicilerde soru işaretleri bıraktı. Hakim, özellikle sanığın uyuşturucu bağımlısı ve psikolojik sorunları olup olmadığı üzerinde durdu. Salonda izleyici olarak bulunan bir avukat, bu iki konunun hafifletici neden sayılarak, ceza indirimine yol açabileceğini söyledi.

İlk tanık Aykut G. poliste verdiği ayrıntılı ifadeyi, ”bilmiyorum“, ”bir fikrim yok“ vb. sözlerle geçiştirmeye çalıştı. Sanığın, Daimler Lojistik’ten iş arkadaşı olan ikinci tanık ise, 22mutlu bir aile“ tablosu çizdi. Sanığın iş arkadaşlarının da davayı izlediği gözlendi.

”Online mevlüt“

Temmuz 2022’de sanık İsmail G.’nin cinayetten sonra Kuşadası’na kaçtığı ortaya çıktı. Katilin 2000 euro ödeyip taksiyle Bosna’ya gittiği, ordan da uçakla Türkiye’ye geçtiği öğrenildi.

Kadın örgütleri ve sendika temsilcileri, İzmir’deki kadın örgütlerine ulaşmaya çalıştı. Bu süreçte, Türk polisine ifade verip, serbest bırakılan sanık, kısa süre sonra Almanya’ya geri dönüp teslim oldu.

Kadın örgütleri cinayetten hemen sonra biri otoparkın önünde, diğeri Bad Cannstatt merkezde iki ayrı eylem yapıp, pankart ve dövizlerle olaya dikkat çekmişlerdi. Bir duyuma göre, Neugereut’taki kadınların bir salonda mevlüt okutma girişimine, yakın çevredeki erkekler müdahale ederek, ”online mevlüt“e yönlendirmişlerdi.

Mahkeme tarihleri

Große Strafkammer (Schwurgericht) / 1 Ks 114 Js 70308/22

22 Mart 2023 Saat 13.30, 29 Mart, 6 Nisan, 27 Nisan, 4 Mayıs, 11 Mayıs ve 16 Mayıs Saat 09.00

Daha fazlası

İlgili

Close