KADINManşet

Kadınlar İran’da devleti pes ettirdi

İran Başsavcısı, kadınların giyimleriyle mücadelede alınan polisiye ve hukuki önlemlerin işe yaramadığını itiraf etti

 HABER MERKEZİ- İran Başsavcısı Muhammed Cafer Montazeri, kadınların “İslami olmayan” kıyafetlerine karşı mücadelenin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi. Başsavcı, kadınlara yönelik polisiye önlemlerin de hukuki adımların da sonuç vermediğini ve ülkenin uluslararası imajını zedelemenin dışında hiçbir işe yaramadığını belirtti.

Tarihi  kadınların sayısız militan ve kitlesel başörtüsü zorunluluğuna karşı ve giyim özgürlüğü isteyen eylemine tanık olmuş İranlı kadınlar, bu kezde taraftarlar olarak Dünya Kupası maçlarında da tribünlerde boy gösterdi.

Başörtüsü ve manto zorunluluğu

İran’da tüm kadınlar ve 9 yaşından itibaren tüm kız çocukları, kamusal alanda saçlarını örtmek için başörtüsü takmak ve vücut hatlarını gizlemek için de uzun bir manto giymek zorunda. Bu kurallara uymayan ve “günahkâr” olarak görülen kişiler ahlak polisi tarafından tutuklanabiliyor, bazı durumlarda haklarında cezai işlem uygulanabiliyor ve suçlu bulundukları takdirde yüksek para cezasına çarptırılabiliyorlar.

Yeni yasak da işe yaramadı

Gerici Iran rejiminin “İslami giyim”e dair yasalar ve cezai yaptırımları yaklaşık 40 yıldır yürürlükte. Buna  rağmen başörtülerinin giderek daha gevşek bağlandığı, mantoların giderek kısaldığı ve daraldığı söyleniyor. Alınan bir önlemle, önü açık ve düğmesiz mantoların satışı yasaklanarak, yasağa uymayan satıcılara bir yıl çalışma yasağı getirileceği açıklanmıştı. Ancak “İslami olmayan” mantoların satışının devam ettiği ve birçok kadının sokakta bu mantolarla dolaştığı gözlemleniyor.

 

Daha fazlası

İlgili

Close