GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Kamboçya: Kapatılan fabrikalar, işten atılan 150 bin emekçi

Şu ana kadar yaklaşık 400 giyim fabrikasının kapatıldığı Kamboçya’da işçiler direnmeye çalışıyor

Küresel giyim tekelllerinin tedarik zincirinin üzerinde bulunan ülkelerden Kamboçya’da kapitalist kriz ve pandemi koşullarında bir çok fabrika kapatılırken işçi hakları gasp ediliyor.

Tekstil-hazır giyim tekelleri dibini bulan kapitalist krizin ve pandeminin yıkıcı etkilerini teğet geçmek için Kamboçya, Myanmar, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerdeki fabrikalara verdikleri siparişleri ya tümden iptal ettiler, ya da azalttılar.

Bunun sonucunda kimi fabrikalar kapatıldı, patronlar işçilere aylardır biriken ücretlerini ödemeden kaçtı; kimi fabrikalarda üretimin durma noktasına gelmesinden ötürü toplu işten çıkarmalar yaşandı. Çoğu durumda, işçiler işsizler ordusuna katıldı, en temel hakları dahi ödenmeden kendi kaderlerine terk edildi.

Kamboçya’daki “Konfeksiyon Sanayicileri Derneği”, “Kamboçya Ayakkabları Birliği” ve ülkedeki “Avrupa Ticaret Odası” tarafından dün yapılan açıklamada yaklaşık “400 giysi, ayakkabı fabrikasının kapatıldığı” bundan dolayı 150 binden fazla işçinin işsiz bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada “Avrupa’daki firmaların perakende satışlarındaki düşüş nedeniyle siparişleri iptal ettiği veya ertelediği için bu sayının önümüzdeki haftalarda keskin bir artış göstermesi bekleniyor” denildi. Bu durumda, milyonlarca Kamboçyalı yoksulluğa, sefalete terk edilecek.

Beri taraftan, emekçilere yaşatılanlar, karşı tepkiyi de doğruyor. İşçiler hak gaspalarına karşı güçleri ve örgütlülükleri oranında direnmeye çalışıyor.

Dün “Phnom Penh” kentinde, işçilerin kazanılmış hakları ödenmeksizin kapatılan “Hana1” isimli hazır giyim fabrikasının önünde 300 kadar işçi protesto gösterisi düzenledi. 800 kadar işçinin çalıştırıldığı fabrikanın önündeki bekleyişin sürdüğü bildiriliyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, işçiler, aylardır ödenmeyen ücretlerin ve tazminatların ödenmesini talep ediyorlar.

Ülkedeki taşeron giyim sektöründe 1,100 kadar fabrikada 750 bin işçinin istihdam edildiği belirtiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close