KADINManşet

Katalonya ve Valensiya’da binlerce kişi: Pablo Hasel’e özgürlük

Katalonya ve Valensiya’da binlerce kişi Pablo Hasel’e özgürlük talebiyle sokağa çıktı

Dünya genelinde pandemiyi de bahane eden emperyalist kapitalist tekeller ve onların devletleri daha fazla kar uğruna daha fazla egemenlik diyerek baskı ve katliamlarına hız veriyorlar. Bunun karşısında her gün bir ülkede de ölümüne direnişler, isyanlar yayılıyor. Bir süre sonra sönümlenmiş gibi gözüksede, öfke biriktirerek başka bir yerden patlıyor. Bunun son örneklerinden biri İspanya.

İspanya’da monarşi, göçmen politikaları ve polis şiddetini hedef alan şarkı sözleri olan 33 yaşındaki Katalan rapçi Pablo Hasel’in, şarkıları ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 ay hapis cezasına çarptırılması protestolara neden oldu. Dün Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki Lleida Üniversitesi’ne yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Hasel’in tutuklanmasını protesto etmek için Katalanya’nın bir çok şehrinde eylemler gerçekleştirildi.

Barcelona başta olmak üzere Katalonya Özerk Bölgesi’nde bulunan tüm kentlerde ve Valensiya’da binlerce kişi Pablo Hasel’e özgürlük talebiyle sokağa çıktı.

Barselona’da kent merkezinde gerçekleşen eylemde polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile saldırırdı. Eylemciler ise çöp bidonlarını ateşe vererek barikat kurarak polisle çatıştı.

Polis saldırılarında aralarında gözüne plastik mermi isabet eden bir kadının da olduğu çok sayıda eylemcnin yaralandığı gelen haberler arasında. Barcelona yakınlarındaki Vic kentinde ise eylemciler Katalan polis teşkilatı Mossos’a ait bir karakola şişe ve taşlarla saldırdı.

Girona ve Lleida kentlerinde de düzenlenen eylemlere de binlerce kişi katıldı. Buradaki eylemlere de polis saldırıları sonrasında polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı.

Daha fazlası

İlgili

Close