DÜNYAManşet

Katalonya: Genel grev günü

Genel grev bir çok şehirde etkili olurken, otoyolları kesme eylemleri yapıldı

HABER MERKEZİ– Katalonya özerk yönetiminde İspanya hükümetin baskısını ve Katalan hükümeti üyelerinin tutuklanmasını protesto etmek için genel greve gidildi. Sabahın erken saatlerinde otoyollar bloke edildi.

katalan genel grev

Intersindical-CSC adlı sendikanın çağrısıyla yapılan genel greve, bağımsızlık yanlısı örgütler destek verdi. Daha çok ulaştırma sektörünü hedef alan genel grev nedeniyle 60’tan fazla noktada kara ve demiryolu ulaşımı kesildi. Özellikle Barselona kenti çıkışındaki 6 otoyolda trafiği kesen grev gözcüleri, benzer eylemleri şehir içinde kilit konumdaki trafik noktalarında da yaptı.

Ayrıca demiryollarını kapatan gruplar tarafından Barselona-Girona arasındaki hızlı tren hattı ile bazı önemli banliyö hatlarının geçici kapatıldığı görüldü. Ulaşımı kapatan eden eylemler nedeniyle Barselona, Girona, Lleida ve Tarragona gibi kentlerin giriş-çıkış noktalarında uzun kuyruklar oluştuğu bildirildi. Bazı köprülerin üzerine de “Baskılara karşı geri tek bir adım bile atmayacağız. Biz cumhuriyetiz. 8 kasım genel grev” yazılı pankartlar asıldı.

Katalonya yerel yönetimi, yüzde 25 ila 50 arasındaki asgari ulaşım hizmetlerinin garanti edildiğini açıkladı. Eğitimde ise okullarda her 6 sınıfa bir öğretmen verilebildiği kaydedildi. Bu arada grev kapsamında, Katalonya’daki büyük kentlerin belediye binalarının olduğu meydanlarda gün içerisinde kitlesel gösteriler yapılacağı duyuruldu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close