DÜNYA

Katar: ABD’nin isteğiyle terör örgütleriyle ilişkilendik

Katar’ın tecrit edilmesinin gerekçesi “terör örgütleri ile ilişkileri var” olgusunun sadece bir bahaneden ibaret olduğu tescillendi.

taliban

HABER MERKEZİ- ABD’nin icazetiyle, Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez devletlerinin -üstelik bugüne kadar bizzat ABD’nin desteklediği- Katar’ı tecrite alma uygulamasının yarattığı gerilimler sürerken, Katar’dan -aslında herkesin bildiği- bölgedeki kirli ilişkileri ortalığa seren bir açıklama ajanslara düştü.

Katar’ın tecrit edilmesine gerekçe yapılan “terör örgütleri ile ilişkileri var” olgusnun sadece bir bahaneden ibaret olduğu, bu işin arka planında daha başka kirli hesapların olduğu, Katarlı yetkililerin “terör örgütleriyle ABD’nin isteği doğrultusunda ilişki kurduklarını“ söylemesiyle tescillendi.

Katar Dışişleri Bakanlığı kontr-terör danışmanı Mutlak el-Kahtani, El Cezire’ye yaptığı açıklamada “Taliban’ın 2013’te Doha’da siyasi ofis açmasına ABD’nin, ‘barış görüşmeleri için açık kapı politikası’ isteği çerçevesinde izin verdiklerini“ belirtti.

Katar krizinden kısa bir müddet önce Suudi Arabistan’la yüz milyarlarca dolarlık silah satışı anlaşmasına imza atmış ABD Başkanı Donald Trump ise geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan yayınladığı mesajda, Körfez devletlerinin terörle ilişki konusunda “Katar’ı işaret ettiklerini” yazmıştı utanıp sıkılmadan!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close