GREV HABERLERİManşet

Kavgayı kazandık ama savaşı değil

Renault grubu tasarruf diyor. Tasarruf, dünya genelinde 15 bin işçinin işine son verileceği anlamı taşıyordu.

Renault grubu, 29 Mayıs‘ta 3 yıl boyunca 2 milyar Euro tasarruf yapma planlarını sendikalara yazılı olarak bildirmişti. Tasarruf progra, işçi kıyımı demekti. Tasarruf, dünya genelinde 15 bin işçinin işine son verileceği anlamı taşıyordu. Bu kıyımın 4 bin 600‘ü Fransa‘dan olacaktı. Choisy-le-Roi 260 işçisiyle montaj, tamir, parça değişim ve yenilemenin yapıldığı uzman teknisyenlerden oluşan stratejik önemde bir bölüm. Bu bölüm kapatılıp 70 km uzaklıktaki Flins‘le birleştirilmek isteniyor. Kapatılması telaffuz edilen diğer bölümden biride Maubege. Bu bölümde de bin 6oo işçi çalışıyori Dieppe ve Caudan fabrikalarıda kapatılma kararları arasında telaffuz edilenlerden.

70 yıllık kolektif üretim

Kolaymı ani gelen bu kararı sindimek. Nede olsa 70 yıllık bir tarih yok edilmek istenen. Bütün bir bölgenin fabrikasıydı Renault. Kaç kuşağın emeği vardı her çıkan yenilikte. Her teknolojik gelişim onların hünerli ellerinin tekrar tekrar edinilen tecrübelerin yarattığı birikimlerin sonucuydu. Kuşaktan kuşağa geçen kollektif üretim ve birikimin birbirine geçişidir Renault. İşçisinden çırağına, mühendisinden büro çalışanına, ekip şefinden teknisyenine, montajcısından kontrolcüsüne kadar bütün bir ekibin görünmeyen ortak değeriydi Renault. Kendi çocukları, gibi tanıyorlardı.. Zoe‘yi Kangoo‘yu, Clio‘yu

Bizim derdimiz Renault Patronuyla

Ani gelen bu açıklama işçilerde şok etkisi yaratsada doğru bir refleks gösterip şarteller indirildi.
29 Mayıs’da choisy-le-roi, 30 Mayıs’ta ise Maubeuge işçileri Renault’un tasarruf paketine karşı şartel indirdi, fabrikada grev ilan edildi. 31 Mayıs’da grevdeki işçilerle dayanışmak için çoklu sendikaların organize ettiüi, (FO, CFDT, CGT, CFE, CGC) kitlesel bir eylem yapıldı. Sendikaların verdiği rakama göre, eyleme sekiz bin kişi katıldı. Bölgenin komünist partili belediye başkanından bölge sakinlerine, işçi ailelerinden bölge esnafına, sendikacılardan işçilere kadar geniş bir yelpazeden katılım sağlanmış. Kapatma kararına bütün bir bölge olarak karşı durulmuştu.

Maubege’da çarsamba gününe kadar devam eden grev, Renault patronunun geçtiğimiz pazar günü, “Buradaki üretimi kapatmaya hiç niyetim yok“ sözü üzerine greve son verildi. Ancak, Choisy-le-Roi ‘ nin kapatılma kararı ve ordaki grev devam ediyor.

Fabrikamızın Flins’e taşınmasının hiç bir haklı nedeni ve açaklaması yok. Standart değişiminde 70 yıllık deneyimimiz var. Bir değişiklik yapılacaksa burda yapılsın yerimizi var”.”Yok öyle yağma, işçilerimizin çoğu Essonne’da oturuyor, her gün 70 km yapmamız isteniyor, neden? Birkaç yıl sonra kapanacak olan Flins için mi? Sonra mesleğimizide kaybedeceğiz diyordu M. El Arguioui.

Kavgayı kazandık ama savaşı henüz kazanmadık

CFTC’den Yannick Charlsege, son durumu, kavgayı kazandık, ama henüz savaşı kazanmadık diyerek özetliyordu. “Herkes fabrikasında mücadele ederse olmaz“ diyor CGT genel sekreteri Philippe Martinez ve diğer fabrika delegasyonu, “Ayrı ayrı mücadele edemeyiz hep beraber genel bir eylem yapmalıyız” da birleşiyorlar.

Jean-Piere Mercier CGT PSA LO sözcüsü Renault tarafından bize dayatıan bu maça katılmıyoruz. Choisy Flins’e karşı. Bizim maçımız bütün işçilerle birlikte, Renault patronuna karşı olacak” derken, CGT Flins delegesi Olivier Augustin

“İşin gerçeği, Flins’ide daha sonra kapatacaklar. Fakat bunu yavaş yavaş başlarını ağrıtmadan yapmak istiyorlar. Çünkü  orda yaklaşık 46oo kişi çalışıyoruz. Şimdilik bunu göze alamıyorlar. Taşeron işçi çalıştırırlarsa planlarında yavaş yavaş ilerleyecekler”  diyerek yapılmak istenenin farkında olduklarına parmak basıyor.

Daha fazlası

İlgili

Close