DÜNYAManşet

KCDK-E yasaklanan kongresini sokakta gerçekleştirdi

Avrupa’nın en büyük Kürdistani kurumu olan KCDK-E’nin Almanya’nın Köln kentinde 11 Temmuz günü gerçekleştireceği 4. Kongresi Alman polisi tarafından hukusuzca ve keyfi biçimde engellenmişti.

Pazar günü yapılacak kongre, cumadan polisin eşbaşkanları arayıp “Kongreye 200 PKK üst düzey yöneticisi gelecek, KCDK-E’de PKK ile ilişkili bir örgüt, kongre yasaklandı“ gibi garabet bir karar bildirmişti.

Bu gün Deutz Garında yapılan bir eylemle hem bu keyfilik protesto edildi, hem de kongre sokakta yapılarak yeni kongre yönetimi belirlendi.

Yapılan konuşmalarda yasağa karşı tepkiler açıklanırken, ilk sözü KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç aldı.Koç;

Hiçbir şey mücadelemize engel olamayacaktır. Bugün İskandinavya’dan İtalya’ya çok sayıda dostumuz da burada. Bize destek vermek için geldiler. Özellikle 82 yaşında olan İtalya eski senatörü bu yaşında yola düştü ve bugün buraya gelerek verilen yasak kararını protesto etti. Komala, YNK, Goran gibi örgütlerin de aralarında bulunduğu 50 Kürdistani örgüt ve 20 kurumun içinde yer aldığı Demokratik Güç Birliği yanımızda.

Kürdistanlı örgütlerin omuz omuza olması büyük bir öneme sahiptir. 20. yüzyılda birlik olmadığımız için Kürdistan dörde bölünmüştü. 21. yüzyılda birlikte mücadele Kürdistan’ı birleştirecektir. Almanya’ya soruyoruz: Anayasanıza neden uymuyorsunuz?” dedi.

KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur ise,

Almanya devleti bizden neden korkuyor? 409 kurumu ve 3 milyon Kürdistanlıyı temsil ediyoruz. Şimdi bile, burada bu açıklamayı yaparken etrafımızı yüzlerce polis arabası sarmış. Biz Avrupa yasalarına göre kurulmuş, Avrupa’nın her yerinde kongre yapma hakkına sahip olan bir konfederasyonuz. Almanya Güney Kürdistan’a giden barış heyetlerini de engelledi. Neden? Almanya Türkiye’nin Güney Kürdistan işgalini savunuyor mu? Kongremizin yasaklanmasını kınıyoruz” dedi.

Son kırıntıları da temizlenmek istenen burjuva demokrasisinin yasaklarını sokakta yırtmanın güzel bir örneği, devrimci yaratıcılık sergilendi.

Konuşmaların ardından yeterli üye sayısının bulunduğu miting kongreye dönüştürüldü. ‘Açık Kongre’ olarak nitelendirilen KCDK-E Kongresi’nde, üyeler yeni yönetimi ve eşbaşkanlarını belirledi.

Eylemde İtalya, İskandinavya, İsveç ve Almanya’dan parlementerler ve tek tek kişiler, Kürdistani örgütler adına konuşmalar, eski HDP milletvekilleri adına Ertuğrul Kürkçü ve Hatip Dicle, Demokratik Güç Birliğinde yer alan devrimci örgütler adına Süleyman Gürcan birer konuşma yaparak yasağa tepkilerini dile getirdiler.

Daha fazlası

İlgili

Close