DÜNYAManşet

Kenya Devlet Başkanı Ruto’ya “Boyun Eğdiren İrade”

“Boyun Eğdiren İrade” bir ironi değil. Kenya’da vergi isyanı sonrası Devlet Başkanı William Ruto “Göstericilerin iradesine boyun eğiyor, yasayı geri çekiyorum” dedi.

Kenya hükümeti borç ödemeleri için vergileri artırma kararı aldı. Plana isyan eden gençler öncülüğünde halk meclis binasını kısmen ateşe verdi. Resmi rakamlar 10 kişi öldü diyor fakat insan hakları örgütleri Başkent Nairobi‘de parlementoyu basan eylemcilere gerçek mermilerle ateş eden polisin en az 23 kişiyi öldürüldüğünü söylüyor.

Kenya’da hükümetin vergileri artırma planı ülke tarihinin en şiddetli protesto gösterilerini tetikledi.

Tünellerden kaçtılar

Saldırı yasalarını çıkartırken, emekçileri sefalet çukuruna yuvarlarken pek bir cesur milletvekilleri, göstericilerin parlementoyu ateşe vermesi üzerine tünelleri kullanarak kaçtılar.

2022’de göreve gelen Devlet Başkanı William Ruto liderliğindeki hükümet, 78 milyar dolarlık borcun faizini ödeyebilmek için vergileri artırma kararı aldı. Borç büyüklüğü ülke gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 70’ine karşılık geliyor.

Teklif edilen plan, internet, bankacılık işlemleri, yakıt ve bebek bezi fiyatlarını artırıyor; otomobil sahipliğini zorlaştırıyordu.

18 Haziran’da hükümetin tasarıyı açıklamasıyla ülke genelinde birçok şehirde çoğunluğu gençlerden oluşan gruplar sokağa çıktı. Geçen haftadan beri süren protestolar hükümeti bazı önerilerinden geri adım atmaya zorlasa da teklif edilen revizyon ya da oyalama taktiği eylemcileri durduramadı. Başkent Nairobi’de Salı günü öğleden sonra eylemlerin yayılması üzerine polis eylemcilere gerçek mermi ile müdahale etti.

Bazı eylemciler parlamentoya girdi, binayı kısmen ateşe verdiler. O sırada binada bulunan milletvekilleri tünelleri kullanarak kaçmak zorunda kaldı.

Benzer direnişlere de emsal oluşturabilecek gelişmelerde, oyalama taktikleri de tutmayan Ruto “Eylemcilerin iradesine boyun eğiyor, ilgili yasayı çekiyorum” açıklaması yaptı.

Daha fazlası

İlgili

Close