DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADIN

Keşmir: Kadın emekçiler açlık grevine yeniden başladılar

Verilen sözler tutulmayınca Srinagar’daki Anganwadi emekçileri açlık grevine yeniden başladılar

anganwadi

HABER MERKEZİ– Keşmirli yetkililerden “taleplerinin karşılanacağı” sözü üzerine açlık grevi eylemlerini sonlandıran Anganwari işçileri konuyla ilgili “gelişme yok” diyerek tekrar açlık grevine başladılar.

Onlarca kadın emekçinin katıldığı açlık grevi eylemcileri “Sözlerin verilmesinin üzerinden on günden fazla geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Yetkililerin sadece bizimle oyun oynuyor olduğuna inanıyoruz “diyorlar.

Cemmu ve Keşmir eyaletindeki Srinagar şehrinde Anganwadi çalışanları 20 Eylül’de açlık grevine başlamışlar, eylemin 4. gününde yetkililerin verdiği “güvenceler” üzerine eylemlerini askıya almışlardı. Kadın emekçiler eyalet düzeyinde son 1 aydır mücadelelerine ivme kazandırdılar.

Kadınlara ve çocuklara sağlık ve bakım hizmeti ulaştıran Anwanwadi emekçileri, ücretlerin yükseltilmesinin yanı sıra, emeklilik, kalıcı kadro statüsü gibi ekonomk-sosyal hak taleplerinde bulunuyorlar.

Öte yandan, Hindistan genelinde, hastaneler dışında faaliyet gösteren ve daha ziyade kırsal bölgelerdeki kadınlara ve çocuklara “sağlık ve bakım hizmetleri” ulaştıran Anganwadi ve ASHA örgütler ağında çalışan kadın emekçiler kalıcı ekonomik ve sosyal hakları kazanmak için ülkenin dört yanında aylardır mücadele ediyorlar.

Kararlı bir şekilde yürüttükleri mücadelelerinde kadın emekçiler değişik eylem biçimlerine başvuruyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close