DÜNYAManşet

“Kill the Bill” protestoları: 107 gözaltı

İngiltere’de polise gösterilere müdahalede daha fazla yetki veren yasa tasarısına karşı yapılan protestolarda 107 kişi gözaltına alındı.

Londra’da polise daha geniş yetkiler veren yeni tasarıya karşı Hyde Park’ta toplanan değişik gruplara mensup binlerce gösterici, Parlamento Meydanı’na yürüdü.

“Polise daha fazla yetkiye hayır”, “Kill the Bill!” (tasarıyı yok edin), “Hakkımızı koruyun!”, “Susmayacağız!” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, tasarının geri çekilmesini talep etti.
Parlamento Meydanı’nda yapılan eylem sırasında bir grup, yolu trafiğe kapatarak bir kamyonun geçişine izin vermedi.

Polis bunun üzerine göstericilere müdahale etti. Kimi eylemcileri gözaltına alındı.
Müdahalenin ardından yaklaşık 300 gösterici, Trafalgar Meydanı’na yürüyerek yolu trafiğe kapattı. Eylemcilere bir kez daha müdahale eden polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Polis kordonunu aşanlar ise yürüyüşlerine devam ederken, bazı eylemcilerin çöp kutularını yollara atarak araçların geçişini engelledi.

Açıklamada, on polisin de hafif şekilde yaralandığı duyuruldu. Geçen ay tasarıya karşı Bristol kentinde yapılan gösteride eylemciler bir karakola saldırmış ve polis araçlarını ateşe vermişti.

Tasarı neler içeriyor? 

Tasarının yasalaşması durumunda polis, protestolar için başlama ve bitiş saatlerini belirleyebilecek.
Polisin, belirli bir gürültü seviyesini saptama hakkı da olacak ve gürültünün bir kurumun işlerini aksatacak ve çevredeki kişiler üzerinde ciddi etki oluşturacak noktaya varması halinde gösteriye müdahale edilebilecek.

İçişleri Bakanı, parlamento onayı olmadan nelerin kurumlar ve halk için “ciddi aksaklık” oluşturduğunu tanımlama yetkisine sahip olacak. Dolayısıyla bakan, “ciddi aksaklık” oluşturduğuna karar vererek herhangi bir protestonun bitirilmesini isteyebilecek.

Resmi araçların yolunun kesilmesine müsaade edilmeyeceği için parlamento yakınlarındaki gösterilere de sınırlama getirilebilecek.

Daha fazlası

İlgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close