DÜNYAManşet

Kimyasal saldırıya karşı Köln’de eylem!

Türk devletinin kimyasal saldırılarla 17 gerillayı katletmesi Avrupa kentlerinde protesto ediliyor..

Faşist Türk devletinin Kürdistan’daki Medya Savunma Alanları’na yönelik kimyasal-zehirli gazlarla saldırısında 17 gerillanın katledilmesine yönelik Köln’de eylem yapıldı. Saat 18:00’da Breslauerplatz’da başlayan eylemde şunlara değinildi:

”6 aydır gerilla Med, Avaşin’de kimyasallara karşı direniyor. Türk devletinin teknik silahlarına karşı direniyor. Avrupa’da yaşayan bizler yapılan saldırılara karşı pek birşey yapmadığımız için, sokakları yeterince dolduramadığımız için o 17 karanfilin düşmesinde biraz bizim de payımız var. Onların sesi olamadık; işbirlikçi KPD gaz maskelerinin gerillaya ulşamasını engellediğinde sokaklarda alanlarda ‘gerilla kimyasal silahlarla yok edilmek isteniyor’u dile getirmedik yeterince. KDP’nin yaptığı zaten ortada giden malzemelere, gaz maskelerine el koyuyor. Türk devletinin işbirlikçisidir. Bizler Avrupada yaşayan kitle olarak sesiz kalarak aslında bu katliamda rol oynadık.”

TJA’nın açıklaması Almanca okundu. Açıklamada “Kimyasal silah kullanımı uluslararası bir savaş suçudur. Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) tarafından bu silahların kullanılması, stoklanması, nakledilmesi yasaklanmıştır” hatırlatması yapıldı. Devamında;

“Bölgemizde kimyasal silahların kullanımı savaşın yıkıcılığını ve katliamlar ihtimalini arttırmakta, bu coğrafyayı paylaşan bütün varlıkları tehlikeye atmaktadır. 1988’de Halepçe’de Kürtlere karşı Saddam diktatörü tarafından kullanılan kimyasal silahlar yüzünden 5 binden fazla Kürt yaşamını yitirmişti. Başta OPCW olmak üzere, uluslararası organizasyonlar ve sorumlu yönetimler, derhal yayınlanan görüntülere dair bir soruşturma başlatmalı ve kimyasal silah kullanımının sorumlularını açığa çıkartmalıdır. Savaşın getirdiği yıkım ortamından en çok etkilenen biz kadınlarız. Başta bütün kadın hareketleri olmak üzere, duyarlı kamuoyunu bu suça karşı ses çıkarmaya, kadın mücadelesinin mihenk taşı olarak anti-militarist bir tutum almaya davet ediyoruz.” denildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close