DÜNYA

Kobanê zaferi selamlandı

imageAlmanya‘nın Stuttgart kentinde, Demokratik Güç Birliği‘nin çağrısıyla,Kobanê yürüyüşü ve şenliği yapıldı. Tren garı karşısında başlayan ve yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşte, Alman gençliği ve kurumları da yer aldı. Güzergah boyunca katılımın giderek arttığı eylem, çarşı merkezi Schlossplatz‘da kutlamaya dönüştürüldü.

En önde İngilizce “1 Kasım Dünya Kobane Günü! Dayanışma Göster ve Demokratik Bir Dünyaya Yürü” pankartı taşındı. Ayrıca, “Sınırları Açın!Kobanê Yaşamalı! – Kobane Dayanışma Inisiyatifi“, “Arin, Kobanê’nin Direniş Ruhudur!” vb. pankartlar göze çarptı. Alanda, Alman gençlik örgütü OTKM (Savaşa ve Militaristlesmeye Karşı Açık Buluşma) ve MLPDRebell (Almanya Marksist Leninist Partisi Gençlik Örgütü),Kobanê direnişini selamladılar.

Kobanê Dayanışma Inisiyatifi ve PYD‘nin yani sıra, Alınteri‘nin de aralarında bulunduğu DGB bileşenleri (Demokratik Kürt Toplum Merkezi, AABF – Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, ATIK – Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu, AGIF – Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu, ADHK – Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu, SYKP – Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi , Mücadele Birliği) ortak Almanca açıklama yaptılar.

Farklı bölgelerden yeni yüzler ve gençlerin yoğunluğu dikkat çekti. Şenol Akdağ ve Onur Olgun’un ardından, Kürtçe halaylarla etkinlik sona erdi.

image

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close