GENÇLİK

Kocaeli'de üniversitelilerden otobüs işgali

Kocaeli Üniversitesi’nden yüzlerce öğrenci, “kent kart”tan 10 TL alınmasını ve ulaşıma yapılan zammı protesto etti

Kocaeli’de yüzlerce üniversiteli belediyenin yaklaşık 2,5 milyon TL para kazandığı kent kart uygulamasını ve ulaşım zamlarını protesto etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 19 Şubat’ta “kent kart kullanımını özendirmek” gerekçesiyle ulaşıma yüzde 50 zam yapmıştı.

Kent kartlar için 10 TL ödemek zorunda kaldıklarını belirten üniversiteliler, okulların kapalı olduğu dönemde yapılan zamlara da tepki gösterdi.

Gençlik örgütleri, öğrenci kulüpleri ve öğrenci komisyonlarının da destek verdiği eylemde üniversiteliler “Ulaşım haktır satılamaz”, “Zamlar geri alınsın”, “Kent kart ücretleri geri alınsın”, “Parasız ulaşım istiyoruz” sloganlarıyla yürüdü.

Otobüs duraklarına gelindiğinde belediye otobüslerini işgal eden öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi önüne geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’yla görüşmek isteyen öğrenciler, mesai saatlerinin bittiği gerekçesiyle yetkililerle görüştürülmedi. Bir süre belediye önünde eylemi sürdüren üniversite öğrencileri, zamlar geri alınana kadar ulaşım eylemlerini aralıksız sürdüreceklerini belirterek dağıldı.

Etiketler
Daha fazlası
Close