DÜNYAManşet

Köln: HDP mitingi ve Türk devletinin telaşı

Türk devletinin mitingin yasaklanması için Alman devletine sayısız baskı ve şantajına rağmen miting gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ– Almanya’nın Köln şehrinde Halkların Demokratik Partisi’nin ilk yurt dışı mitingi “Birlikte Kazanacağız” parolası ile düzenlendi.

Türk devletinin mitingin yasaklanması için Alman devletine sayısız baskı ve şantajı, havuz medyasının günlerdir yaptığı karşıt kara propagandaya rağmen miting gerçekleştirildi.

Mitingde ilk konuşmacı HDP eski milletvekili Tuğba Hazer’di. Fakat polisin iki HDP milletvekiline izin vermeyeceği, HDP porpagandası yapılırsa müdahale edeceği baskısıyla Hazer konuşma yapamadı. AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden herkese her eylem serbest, tek engellenen AK Parti” açıklaması ve  mitingin yasaklanması için başvurusu üzerine miting yasaklanmak istendi. Son güne dek yapılıp yapılmayacağı belli olmayan miting, yasaklanamayınca konuşma yapmaları planlanan HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ile Ahmet Yıldırım’ın konuşmaları engellendi.

köln hdp mitingi

Mitin yapılan saygı duruşunun ardından KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç’un açılış konuşması ile başladı.

‘Tek adam diktatörlüğünü bitireceğiz’

“Tüm engellemelere rağmen eskisinden daha fazla çalışacaklarını” belirten Koç, “AKP iktidarının kaybetmesi, Erdoğan’ın tek adam diktatörlüğünün bitmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. 52 kurum adına ortak açıklamada bulunan Koç herkesi sandıklara sahip çıkmaya ve oy kullanmaya çağırdı. Koç konuşmasında “Benden önce Tuğba Hazer konuşacaktı. O’nu yasakladıkları için ben konuşuyorum. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar her birimiz Tuğba, her birimiz Selahattin Demirtaşız” dedi.

Mitingdeki diğer konuşmacılardan biride, milletvekili adaylığı YSK tarafından iptal edilen AABF Onursal Başkanı Turgut Öker’di.

köln hdp mitingi

“Türkiye’de yaşayan hakların kurtuluşlarının tek başına mücadele ile mümkün olmayacağını” ile konuşmasına başlayan Öker, devamında ise;

“HDP bütün halkların kurtuluşunun ortak projesi olduğu için biz Aleviler de HDP’de olacağız. Biz ancak güç olduğumuzda hepimiz için demokrasi, hepimiz için barış gelecektir” dedi. HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Demirtaş ve diğer vekillerin durumuna da dikkat çeken Öker,

“Bir amacımız da onların serbest bırakılması, özgür olması içindir. Derdimiz milletvekili olmak değil. Dün vekil adaylığı iptal edildi. Umurumda değil. Benim 600 arkadaşım canla başla bu kavgayı sürdürüyor” dedi. Miting Avrupa Seçim Platformu bileşenleri adına yapılan konuşmalarla devam etti.

köln hdp mitingi

Almanya Karadeniz İnisiyatifi adına Mahir Özcan, SYKP Avrupa eşsözcüsü Duygu Yıldız, Sol Parti adına Özlem Demirel ve Yeşiller Partisi adına mitinge katılan Berivan Aymaz ise HDP ile dayanışma mesajları vererek, demokrasi yanlılarına oy kullanma çağrısında bulundular.

Miting Koma Bajar’ın sahne alması ile devam etti. Gurubun söylediği türkü ve halay parçalarıyla kitle adeta coştu. Müziklere eşlik etti.

Türk devletinin paniği:

HDP’nin Köln mitinginin ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan kınama mesajı geldi. Mesajda “miting yasaklarının tüm siyasi partileri kapsaması gerektiği, ancak Almanya’nın bu duruma uymadığı” söylendi.

Seçimlerde içinde olmak üzere ilk defa bu kadar derin bir kaybetme korkusu yaşayan sistem sözcüleri en üst makamlar şahsında mitinge ve izin veren Almanya’ya saldırmaya devam ediyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da  Erzurum’da yaptığı konuşmada Avrupa’ya çıkışıp

” HDP’ye meydanlarda miting yapma müsadesi veren yönetimler, AK Parti’ye müsaade etmiyorlar” demişti.

 

Daha fazlası

İlgili

Close