DÜNYAManşet

Köln, Stuttgart, Basel’de 1 Mayıs

Avrupa kentlerinde 1 Mayıs pandemi koşulları ve Avrupa devletlerinin yasaklarına rağmen oldukça canlı geçti.

Köln

Almanya’nın Köln kentinde Devrimci 1 Mayıs Platformu’nun (Yaşanacak Dünya, Komünist Yeniden İnşa Örgütü -Kommunisticher Aufbau-, Almanya Komünist Partisi -DKP-, ATİK, AGİF, Mala Kurda, ADHK ve Gençlik örgütlenmeleri) aylar öncesinden başlayan çalışmaları ve Köln’de yasaklanan yürüyüşe rağmen 1 Mayıs’da ne pahasına olursa olsun yürüme kararı vardı. Kararın yanısıra hukuki olarak itirazlar yapılarak, devletin izin verme, yeniden izin iptali gibi yorma ve katılımı düşürme amaçlı oyunları da boşa çıkarılmaya çalışıldı.

 

Hans Böckler Platz’da Alman Sendikalar Birliği önünde sabahın erken saatlerinde toplanmaya başlayan kitle, 1 Mayıs’a sayılı saatler kala izin verilen yürüyüş üzerine pankartlar, bayraklar ve 1 Mayıs marşlarıyla yürüyüşe başladı. Miting alanı Alter Markt’a az bir mesafe kala devrimci kortejlerde yürüyen anti faşistleri gözaltına almak için polis saldırdı.

Gösterilen tepki sloganlar, alkışlar, kol kola girerek polislere bariyer oluşturma, yola oturma gibi tavırlarla gözaltı arabalarından gözaltına alınanlar indirilmeye çalışıldı. Arabaların yürümesi engellenmeye çalışıldı. Devrimci yapıların ortak bir duruşla direnişi değerliydi.

Alte Markt’ta yapılan mitingin arkasından bu kez gözaltıların olduğu Kalk semtindeki Emniyet Müdürlüğüne doğru yürüyüşe geçildi. Emniyetin önünde polisin tavrını teşhir eden konuşmalar yapılırken, gözaltındakiler serbest bırakıldı. Gözaltındakilerin kendilerine yapılan darp, işkence gözaltında su, yiyecek vs. verilmemesi gibi yöntemleri teşhir eden konuşmaları sonrası, ikinci bir 1 Mayıs Platformu’nun akşam eylemi için isteyen yapılar Müllheim Wiener Paltz’daki yürüyüş ve mitinge gitti.

Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları “Yaşasın 1 Mayıs, Hasta olan kapitalizmdir, çözüm sosyalizmde” yazılı Almanca pankartla katılırken. Kadın Gözüyle Kadın Örgütlenmesi’de kendi payraklarını taşıdı. Ayrıca alanda TİKB bayraklarının da dalgalandığı görüldü.

Yaşasın güçlü 1 Mayıs eylemimiz

Almanya’nın Stuttgart kentinde bu yılki 1 Mayıs eylemi Pandemi yasaklarına rağmen beklenenden daha güçlü bir biçimde gerçekleşti. Yürüyüş bu yıl Stuttgart merkezindeki üniversitenin alanında başladı. DGB’nin organize ettiği Bir Mayıs’a sendikalar, partiler, çevre kurumları, gençlik örgütleri ve farklı uluslardan göçmen kurumları katıldı.

Bizler HBDH (Halkların Birleşik Devrimci Hareketi) ve ADGB (Avrupa Demokratik Güç Birliği) olarak düzenli bir kortej halinde yürüdük.

Yürüyüş boyunca; Krizin faturası emekçilere çıkarılamaz, Sınıfa karşı sınıf, savaşa karşı savaş,
Yaşasın uluslararası dayanışma gibi 1 Mayıs’a yönelik sloganların yanında ‘Sinan Dersim ölümsüzdür”, “Biji yek gulan”, sık sık söylenen “Yaşasın Birleşik Devrimimiz’ sloganları dikkate değerdi.

Şehir merkezinde yapılan yürüyüş tekrar miting alanında son buldu. Yaklaşık 3 bin kişi katılım oldu.

İkinci olarak akşam Devrimci 1 Mayıs yürüşü yapıldı. 1500 kişi yürüyüşte yer aldı. Devrimci 1 Mayıs yürüşü boyunca TC konsolosluğunun önünde ara mitingi yapıldı. Türk devletinin savaş politikalarını teşir eden konuşmalar yapıldı. 2021 1 Mayıs’ına kızıl bayraklar rengini verdi.

Pankartlarda ise; Bu devlete güvenme, Sistem değişsin ki iklim düzelsin, Kâr dayatmasına karşı planlı ekonomi, Kâr uğruna ölümlere son, Şarteller insin, maaşlar tam ödensin, Yaşanabilir ücret ve güvenceli iş, Kadınlar kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olmalıdırlar yazılıydı.

Biz Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları olarak “Yaşasın Bir Mayıs Kapitalizm hastalıktır, çözüm Sosyalizmde” pankartı ile yürüyüşteki yerimizi aldık:

1 Mayıs’a katılanlarla yaptığınız röportajlarda şu düşünceler aktarıldı.

Bir alınteri okuru:
Kurumların organizeli ve koordineli katılımı, taleplerin çeşitliliği de bu yıl göze çarptı. Beklenenin üstünde bir coşku alanlara hakimdi. Bir Mayıs’ta olduğu gibi birleşik mücadelenin önemi geleceğe yönelik en can alıcı bir durum olarak karşımızda duruyor. Artık sadece birleşik eylem yapmakla kalamayıp, mücadeleyi birlikte yürütmemiz gerekmektedir. Yani hayatın kendisini birlikte kurmalıyız” dedi.

Bir sağlık emekçi ise, bu yılki Bir Mayıs’ın beklediğinden daha farklı olmasına dikkat çekerken şaşırtıcı olarak kendi iş yerinden insanları görmesinin de anlamlı olduğunu bildirdi. Son olarak ‘Yaşasın Sosyalizm’ vurgusunu yaptı.

Onun ötesinde konuşmacılar devletin korona sürecini ileri sürerek işçi haklarındaki gaspları legalize etme uygulamalarının kabul edilemez olduğunu dile getirdiler. Süreç içerisinde işverenlerin işten çıkarma eylemlerinin acil durdurulması gerektiğin altını çizdiler.

Bir Mayıs’a ilk kez katılanlar da dikkati çekti. Genelde bu katılanların çoğunluğunun genç kesimden olması umut vericiyfi.

Genç liseli katılımcılarla yapılan kısa röportajlarda şu düşüncelerini aktardılar.

Bir Mayıs yürüyüşünün iyi bir organize olduğunu söylediler. Katılanların kendileri gibi genç kuşaktan olmasının iyi olduğunu belirttiler.

İlk kez katılan liseli gençler ise insanlardaki ilişkilerin dayanışmacı ve aralarında sanki bir aile ruhunun olduğunu ve çok sevindiklerini belirttiler. Beraber bir şeyler yapmak bizi mutlu etti dediler. Bazı liseli gençlerin koşulsuz bildiri dağıtmaları da dikkat çekiciydi. Kendileri, bildirilere genellikle gençlerin ilgili olarak aldıklarını söylediler. Bazı gençler kendi aralarında fikir alıverişlerinde bulunduklarını ve kısa da olsa kendileri için bunun geliştirici olduğunu belirttiler. Ayrıca yeni insanlarla tanıştıklarını ve yeni deneyimler elde ettiklerini aktardılar.

Bir liseli genç ise sendika üzerine bilgi kazandığını ve bunun ötesinde kapitalizm yüzünden bir annenin işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının çok üzücü olduğunu belirtti. Akabinde, birlikteliği ve insanların birbirlerine destek olmalarını hissettiğini, bunun güzel olduğunu belirtti.

Bir üniversiteli genç ise şunları aktardı. “Geçen yıla oranla bu yıl ki katılım daha fazlaydı. Yürüyüşün Stuttgart Üniversitesi’nden başlaması ve Devrimci 1 Mayıs (ikinci yürüyüş) yürüyüşünün farklı güzergahtan ilerlemesi, bitiş noktasındaki Stöckach Dörtyol ağzının izinsiz de olsa aniden ele geçirilip bloke edilmesi motivasyonumuzun ne kadar daha güçlendiğini sergiledi” dedi.

Ayrıca havaya salınan balonların dikkat çekici olduğunu belirtti.

Ara ara olan duraklamalarda ise şu mesajlar verildi:

Emperyalist kapitalist sistem bizlere işsizlik, savaş, yoksulluk, kadın cinayetlerinden başka bir şey vaat etmiyor! Bizleri bir yandan evlere hapis ederken, diğer yandan ekonomileri çökmesin diye motor gücünü oluşturan büyük işletmeler, özellikle büyük metropollerde iş hacimlerini büyütme çabası içine giriyorlar”

Bu arada yürüyüşün bitiş noktasında bir okul binasına ilginç bir pankart asıldı. Asılan pankartta verilmek istenen mesaj şuydu:
​-Senede 365 gün sınıf mücadelesi,
-Devrim ve Sosyalizm!

Ardından okul binasının üstünden havai fişek gösterisiyle güçlü bir Mayıs eylemi sona erdi.

Basel

Bu yıl İsviçre’nin Zurih kentinde 1 Mayıs’a izin verilmemesi Basel kentinde izin verilmesiyle merkezi 1 Mayıs Basel Messe Plato’da saat 10.00 sendikaların ve devrimci kurumların toplanmasıyla başladı.

Saat 11.00 de yürüyüş başladı. Önde sendikalar yürürken ikinci grup HBDH’ın “Faşizmi yıkacağız özgürlüğü kazanacağız” pankartı arkasında Birleşik Güçler kendi pankart ve flamalarıyla yer aldılar.

İzin verilen sınır aşılarak burdan sağlık çalışanlarını selamlamak için kanton hastanesine yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün bitmesiyle herkes alanda toplandi burada anarşistlerin yaptığı konuşmada Stallin’e sözlü saldırısına müdahale edildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close