İŞÇİ SINIFI

Köln’de 1 Mayıs

1 mai3Almanya’da 1 Mayıs‘a kamu çalışanları, metal ve inşaat işçilerinin Toplu Sözleşme sürecinde ücret zammı talepleriyle gerçekleştirdikleri uyarı grevleriyle birlikte girildi. Almanya’nın çeşitli bölgelerinde Neo-Naziler de 1 Mayıs’ı bahane ederek ırkçı gösteriler gerçekleştirdi.

Farklı kentlerde gerçekleştirilen 1 Mayıs gösterilerinden biri de Köln‘deydi. Köln’deki gösteri saat 11.30’da Hans-Böckler-Platz‘da bulunan Alman Sendikalar Birliği (DGB)‘nin önünde başladı.

Önde sendikalar ve Almanyalı kurumların yeraldığı yürüyüş kortejinin arkasında içerisinde Türkiye Devrimci Hareketi, Kürt Özgürlük Hareketi, Halkların Birleşik Devrim Hareketi ve Alman devrimci gruplarının yeraldığı Devrimci 1 Mayıs korteji yeraldı. Devrimci 1 Mayıs kortejinin önünde yeralan ses cihazından Almanca, Türkçe, Kürtçe konuşmalar yapıldı. Günün anlamına ve mücadeleye dair çeşitli sloganlar atıldı.

Devrimci 1 Mayıs Korteji daha canlı bir profil sergiledi. Gözlerin, kulakların, gönüllerin Taksim‘e kilitlendiği kortej oradan gelen haberlerle dalgalandı. İnşaat-İş Sendikası Başkanı Mustafa Akyol telefonla bağlanarak Taksim’de ısrarın devrimci havasını alana taşıdı.

Akyol konuşmasında “Nasıl grev yasakları işçi sınıfının mücadelesini engelleyemiyorsa, Taksim yasağı ve polis ablukası da 1 Mayıs alanında ısrarı engelleyemedi. Bu ısrardan kaçanlar tarih karşısında utanacaklar” dedi. Alınteri muhabirinin de telefonla İstanbul’daki nabzı alana taşıması canlı bir hava yarattı.

Kadın yoldaşların taşıdığı Marks, Engels, Lenin ve Stalin yoldaşların flamalarının ve “Bütün ülkelerin işçileri birleşin!” pankartının açıldığı TİKB kortejinde “Uluslararası dayanışmayı yükselt!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Faşisme karşı omuz, omuza!”, “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Taksim’de düşene, dövüşene bin selam!”, “Taş, yürek, barikat 1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak!”, “Tahsin’den Ethem’e işçi sınıfına bin selam!”, “Ethem’den Maviş’e TİKB yaşıyor, savaşıyor!”, “Orak, çekiç, silah, yıldız, bayrağımız!” sloganları atıldı.

Heumarkt Meydanı‘na kadar süren yürüyüş sonrası, değişik uluslardan kurumların stantlarının bulunduğu meydanda, kürsüden daha çok sendika bürokratlarının yaptığı konuşmalar ve müzik dinletisiyle süren mitingle gösteri tamamlandı.

1 mai81 mai211 mai91 mai161 mai 231 mai30

Daha fazlası

İlgili

Close