DÜNYA

Köln’de 20 bin kişi yürüdü

0Faşist Türk devletinin HDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklama saldırısını teşhir ve protesto etmek için, bugün Avrupa’nın diğer ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da eyalet çapında miting ve yürüyüş yapıldı.

Aralarında Nav-Dem, AABF, Yaşanacak Dünya gibi kurumların da olduğu Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla düzenlenen eylem Ebertplatz’da sabahın erken saatlerinden itibaren NRW eyaletindeki değişik şehirlerden gelen kitlenin toplanmasıyla başladı. Yürüyüşün başlama saati olan 13’e kadar alanda tek tek kurumlar adına konuşmalar yapıldı.

Ebertplatz alanında konuşmasını gerçekleştiren Yaşanacak Dünya temsilcisi kitleyi „yüreği Türkiye’deki ve Kürdistandaki devrim ve özgürlük mücadelesiyle, yüreği Kürt halkıyla birlikte atanlar hepiniz hoşgeldiniz“ şeklinde selamlayarak konuşmasına başladı. Kısaca „faşist devletin ne kadar saldırırsa saldırsın bizlere diz çöktiremeyeceğini; devletin sürdürdüğü kirli savaşın bölgedeki emperyalist savaşlardan bağımsız düşünülemeyeciğini; bu noktada emperyalist ülkelerin Kürt halkına yönelik saldırılar konusunda ikiyüzlü politikalar izlediğini; bizlerin bu karanlığı birleşerek, direnerek, kazanarak yaracağımızı“ vurguladı.

Diğer kurum temsilcilerinin yaptıkları konuşmaların ardından saat 13 de Heumarkt’a doğru yürüyüş başladı. TİKB „Faşizme karşı omuz omuza! Yaşasın devrim ve sosyalizm“ pankartıyla eylemde yerini aldı. Yürüyüş boyunca sık sık „enternasyonal dayanışmayı yükselt“ „faşime karşı omuz omuza“ „faşizmi döktüğü kanda boğacağız“ „yaşasın HDP“ „devrimci tutsaklar onurumuzdur“ gibi sloganlar atıldı.

Asıl miting alanına varıldığında devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Sahnede Demokratik Güç Birliği adına Doğuş Ali Birdal konuştu. Kısaca „sadece bugün değil aylardır sokaklardayız. İlkönce AKP diktatörlüğüne karşı ama aynı zamanda Alman hükümetinin politikalarına karşı da sesimizi haykırdık. Türkiyedeki faşist saldırıları sadece Almanya da değil diğer Avrupa ülkeleri de destekliyor. Alman hükümeti Türk hükümetiyle ilişkilerini dondurmalı. Tutuklanan HDP milletvekillerinin derhal serbest bırakılmalı. Alman devleti Türkiyeye silah satmaktan vazgeçsin.“ dedi.

KCDK-E adına söz alan Yüksel Koç konuşmasında „biz farklı kimlik, inanç grupları vs olarak biraraya yeterince gelemediğimiz için Tayyip’i güçlendirdik. DAİŞ zihniyetiyle Ortadoğu’da nasıl farklı inanç ve halklar yok edilmek istendiyse aynı şeyi faşist Erdoğan hükümeti de yapıyor. Bunun karşısında bizler birleşirsek onlara karşı durabiliriz. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, bizi, buradaki tabloyu temsil ediyor. HDP bütün hakların sesidir. 7 Haziran’daki başarısına tahammül edemeyen Erdoğan, HDP ve Kürtleri hedef aldı. Bu saldırılar bizi güçlendirir“ dedi.

Alman Sol Parti Eşbaşkanı Bernd- Rexinger ise Demirtaş ile geçtiğimiz günlerde görüştüğünü ve Demirtaş’ın o zaman ‚bir daha ki seferde belki beni cezaevinde ziyarete gelirsin’ dediğini aktararak, şunları söyledi: “Maalesef şu anda içeride. Çok üzgünüm. Her iki eş başkanın derhal serbest bırakılması gerekiyor. Biz Erdoğan’ın diktatörlüğünü kurumsallaşmasına izin veremeyiz. İnsanlar düşüncelerinden dolayı tutuklanmamalı. Bu bir diktatörlüktür. Merkel ve AB ülkeleri de sorumludur. Merkel hükümeti derhal ilişkilerini kesmeli ve AB de üyelik sürecini dondurmalı. Almanya silah satışı durmalıdır. Kürt katliamı durdurulmalı; Erdoğan sadece Türkiye için değil, bütün dünya için tehlikelidir. Önümüzdeki dönemde Sol Parti olarak heyet oluşturarak cezaevinde onları ziyaret edeceğiz

AABF Başkanı Hüseyin Mat’ın konuşmasında ise „AKP’nin baskıları bizleri yıldıramayacak. Tarihte bu baskılara alışığız. Biz Kürtler, Aleviler, devrimciler asla boyun eğmeyeceğiz. HDP’ye yönelik bu operasyonlar da bunun içindir. Biz direnmeye devam edeceğiz” vurguları öne çıktı.

Miting, Kürtçe şarkıların yanısıra Caw Bella marşının sahneden söylenmesiyle son buldu.

Miting ve yürüyüşe Alınteri okurları, ADHK, ATİF, DDİF, KOMALA, MLPD, TKİP, Haziran Hareketi gibi kurumlar da destek verdi.

7654312

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close