KADINManşet

Köln’de 25 Kasım kadına şiddet protestosu

Bu gün Almanya’nın Köln kentinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Kınama ve Mücadele günü vesilesiyle üç ayrı eylem vardı.

HABER MERKEZİ- Aynı alanda yapılan üç ayrı eylem birbiriyle birleşti. İlk eylemi Tarihi Dom kilisesi paralelinde Bahnhofsvorplatz‘da saat 15:00‘de Kürt Kadın Örgütlenmesi TJKE gerçekleştirdi.

Daha sonra saat 17.00’de aynı meydanda; Yaşanacak Dünya, Courage, Jugendverband REBELL, MLPD, ADKH,Young Struggle, TJKE, SKB gibi kurumların bileşeni olduğu Kämpferisches Frauen Bündnis (Mücadeleci Kadınlar Birliği) eylemi ile kitlenin sayısı arttı.

Mücadeleci Kadınlar Birliği ve tek tek kurumlar adına yapılan konuşmalarda dünya çapında yükselen kadın mücadelesi anlatılırken, aynı zamanda dünya, Almanya, Türkiye ve Kürdistan’daki kadın katliamlarına değinildi.

Enternasyonal mücadelenin yükseltilmesi çağrıları tekrarlandı. Eyleme HDK-A’da destek verdi. Eylemde daha sonra Kadın Erbane Grubunun müzikleri eşliğinde halaylar da çekildi.


Ardından kadınlar saat 18.00’de başlayan yoğun dolu yağışı altında Dom kilisesi merdivenlerinden aşağı doğru yürüdü. Coşkulu sloganlarla Lila Frauen Bündnis’in (Lila Kadınlar Birliği) yürüyüşüne katılmak için bu kez tren garının tam önüne gelindi.

Etiketler
Daha fazlası
Close