DÜNYAManşet

Köln’de Cumartesi Annelerine destek eylemi

HABER MERKEZİ- Almanya’nın Köln kentinde yine Cumartesi Annelerine destek eylemi vardı

Cumartesi Anneleri yalnız değildir diyenler bu hafta da Dom tren garı önündeydi. Saygı duruşu ile başlayan destek eyleminde yapılan konuşmalarda Istanbul, Amed ve Batman’da polisin saldırgan tutumlarına rağmen mevzilerini tek etmeyen kayıp yakınları selamlandı. Ardından Istanbul’da gözaltında kaybedilişinin 24 yılında Nazım Gülmez için yapılan aşağıdaki açıklama okundu

“Gözaltında kaybedilişinin 24 yılında Nazım Gülmez için adalet istiyoruz!

710 haftadır gözaltında kaybetme suçunun görülür, sorumluların hesap verir olması için meydanlardayız, sokaklardayız.
710 haftadır devlete, bu topraklarda yüzlerce insanın güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra “ortadan kaybolması” ve “muhtemel yargısız infazına” ilişkin tüm bilgileri açıklama ve sorumluları cezalandırma görevini yerine getirme çağrısında bulunuyoruz.

Devleti yönetenler, görevlerini yapmak yerine ” Hakikati bilmeye ve adalete ulaşmaya hakkımız var!” diyen sesimize Galatasaray’ı yasaklıyor. Anayasa’nın ve yasaların güvencesi altında olan düşüncelerimizi Galatasaray’dan başkalarına anlatabilme, yayabilme ve insanları düşüncelerimizin doğruluğunda ikna edebilme hakkımızı polis zoruyla engelliyor.

Adalet talebimize, hukuk devleti talebimize karşı gaz bombalı, kalkanlı, ağır silahlı polisler konuşlandırıyorlar. Kayıplarımızı unutmamızı istiyorlar, unutmayacağız! Adaletin tesis edildiği, herkes için hukuki güvenliğin sağlandığı demokratik bir Türkiye talebimizden vazgeçmemizi istiyorlar, vazgeçmeyeceğiz.
710. haftamızda 24 yıl önce gözaltında kaybedilen Nazım Gülmez dosyasında cezasızlığa son verilsin diyerek buluştuk.
61 yaşındaki 9 çocuk babası Nazım Gülmez Dersim/Hozat/ Taşıtlı köyünde yaşıyordu. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Nazım Gülmez, çevresinde sevilen, sayılan biriydi.

14 Ekim 1994 tarihinde bölgede operasyon yapan Bolu Komando Tugayı’na bağlı askerler Taşıtlı köyüne geldi. Askerler Nazım Gülmez’ den arazide kendilerine kılavuzluk etmesini söyleyerek evinden alarak götürdü. Gülmez ile birlikte üç köylü daha götürüldü. Olaya muhtar ve bütün köylüler tanıklık etti.
Askerlerin Gülmez ile birlikte aldığı üç kişi bir süre sonra serbest bırakıldı ve köye döndüler. Ancak Nazım Gülmez’den bir daha haber alınamadı.

Askeri yetkililerin eşini soran Garip Gülmez’e cevabı; “Askerler
Tunceli merkeze götürüp bırakmış” oldu. Nazım’ın eşi Garip Gülmez’in “Okuma yazması olan, yol iz bilen biriydi, bırakılsaydı eve gelirdi” itirazı karşılıksız kaldı.

Gülmez Ailesi Hozat Savcılığına başvurdu. Dosya Hozat Savcılığı, Elazığ Askeri Savcılığı ve Malatya DGM Savcılığı arasında gidip geldi. Savcılıkların olayın aydınlanması için gereken çaba ve özeni göstermemesi nedeniyle dosyada herhangi bir ilerleme sağlanamadı.


Soruşturmanın etkin bir biçimde yürütülmesi, soruşturma organlarının temel görevidir.

Nazım Gülmez’in akıbetinin açığa çıkartılmasını, sorumlu olanların belirlenmesini ve cezalandırılmasını sağlayacak nitelikte bir soruşturma başlatılması için, savcıları göreve çağırıyoruz.
Nazım Gülmez dosyasındaki cezasızlık son bulsun!

Nazım Gülmez için, tüm kayıplarımız için adalet istiyoruz! Kayıplarımızdan ve Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!”

Eylem gelecek hafta aynı yerde olunacağı açıklaması ile sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close