Manşet

Köln’de İklim Grevi

‘Fridays For Futur’ platformunun Almanya çapında düzenlediği eylem ve gösterilerde onbinler sokaklara çıktı

Bugün Almanya’da 530 noktada iklim grevi eylemleri yapıldı. Köln’deki yürüyüş iki koldan gerçekleştirildi. Saat 16’da başlayan yürüyüş kollarından bir tanesi Köln Hbf. (Merkez Tren Garı) önünde, diğeri Deutz Bf. (Tren Garı) ta başladı.

Yürüyüş, saat 14’te kurulan sokak festivalinin bulunduğu Bonnerstr.’ye kadar sürdü.

Ayrıca 2 bin kişilik bisikletli ekip te eylemdeydi, ana caddeler boyunca pedal çevirdi.

“10 saatlik grev” diye adlandırılan eylem Bonnerstr.’de yapılan konuşmaların ardından saat 22:00’de bitti. fakat canlı müzik hala devam ediyordu. Eylemde gençler çoğunluktaydı. Göçmen kurumlarından Alınteri, ADHK, YS ve DİDİF flamaları göze çarptı.

Onbin kişinin beklendiği yürüyüşe bu sayının çok üzerinde kişi katıldı.

Kürsüden yapılan konuşmalarda; bilim dünyası iklim krizinin gerçek ve toplumsal sistemden kaynaklı olduğu konusunda hemfikir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, ortalama küresel sıcaklığın sanayi öncesi dönemden bu yana 1 dereceden fazla arttığını belirtiyor. Almanya’da bu rakam şimdiden 1.5 dereceye ulaşmış durumda. Artışın yaklaşık yarısı son 30 yılda meydana geldi. 2014 ila 2019 yılları, hava durumu kayıtlarının başlamasından bu yana en sıcak yıllar oldu. Sıcaklık artışı neredeyse tamamen insan kaynaklı sera gazı emisyonlarından kaynaklanıyor.

Mevcut ısınmayla birlikte, birçok bölgede daha sık ve daha şiddetli aşırı hava olayları ve bunların sıcak hava dalgaları, kuraklıklar, orman yangınları ve şiddetli yağışlar gibi sonuçlarıyla karşı karşıyayız. Ayrıca küresel ısınmanın gıda güvensizliği, patojenlerin ve hastalık vektörlerinin yayılması gibi dolaylı sonuçları da göz önünde bulundurulmalıdır. Küresel ısınmanın etkileri insan sağlığı için bir tehdittir.” denildi.

Eylem sırasında konuştuğumuz Ford işçi Lisa’nın “çocuklarımız için mücadele ediyoruz” demesi dikkat çekiciydi:

Daha fazlası

İlgili

Close