KADIN

Köln’de kadınlar sokaktaydı

img_0367-2Kapitalist sistem her geçen gün kendisiyle birlikte toplumu dahafazla çürütüyor. Artan toplumsal çürümeyle, dünyanın farklı bölgelerinde kadına dönük şiddet, cinayet ve cinsel saldırılar da artıyor.

Türkiye’de kadın cinayetlerinin günlük yaşamın bir parçası haline geldiği, evlilik yaşının 12’ye düşürülmeye çalışıldığı, tecavüzün ve cinsel istismarı nikahla meşrulaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde… 25 Kasım karşılanıyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Mirabel Kardeşler’den gücünü alıp günümüze kadar gelen bir şiddete karşı mücadele günü…

img_0363

Köln’de 25 Kasım

Yaşamevi’nin de içinde bulunduğu kadın örgütlerinin bir araya gelerek düzenledikleri eylem saat 16.30’da Wallraffplaz’da yapıldı. Ölümsüzleşen mücadeleci kadınların anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Arkasından Almanca konuşmalar yapıldı. Bugün dünya genelinde kadına yönelik şiddetin gittikçe arttığına buna karşın kadınların da sokakları terketmediklerine değinildi. İzlanda’da, Fransa’da, Arjantin’de kadınların vermiş oldukları mücadelenin yol gösterdiği vurgusu yapıldı.

Konuşmalardan sonra Kürt kadınlarından oluşan müzik grubu mini bir dinleti verdi.

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close