DÜNYA

Köln’de katliamlar kınandı, Haziran Direnişi selamlandı

onurumz geziABDEM ve Demokratik Güç Birliği, Nusaybin, Şırnak ve Yüksekova başta olmak üzere Kürdistan‘da yaşanan devlet terörü, Terolar‘daki direnişe destek vermek ve Gezi Direnişi’nin yıldönümünü anmak için Köln‘de bir yürüyüş organize etti.

Sağanak yağışa rağmen Ebertplatz Meydanı‘nda başlayan yürüyüşe katılım yakın bir şehirde Neo Nazi’lere karşı yürüyüş olmasının da etkisiyle önceki eylemlere göre hayli düşüktü.  Yürüyüşe 200 kişi katıldı.

Yoğun yağmura rağmen  ‘AKP ve DAİŞ’ın faşizmine geçit yok’ “pankartıyla yürüyüşe geçen kitle, sık sık Almanca ve Türkçe  “Faşizme karşı omuz omuza”,  “Çocuk kadın katili Erdoğan” Biji Serok Apo” sloganları atıldı.

Yürüyüşte Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya ve Alınteri  ise ‘Gezi direnişinde’ devlet tarafından katledilenlerin yer aldığı pankartı ile katıldı.  Sık sık “Ethem yoldaş ölümsüzdür” Gezi şehitleri ölümsüzdür”  “Her yer Taksim, yer yer direniş’ sloganlarının da atıldığı eylemde, küçük bir grup Türk ırkçı bozkurt işaretini yaparak provakasyon girişiminde bulundu. Kitlenin üzrelerine yürümesi ve polisin araya girmesi ile ırkçı grup dağıtıldı.

Bir saatlik yürüyüşün ardından Neumarkt Meydanı’na varan kitle, burada Kürdistan ve Gezi’de hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Mitingte yapılan kısa konuşmalarda uluslararası kamuoyuna Kürdistan’da devam eden devlet terörüne karşı sessini yükseltme çağrısı yapıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close