Manşet

Köln’de polis şiddetine karşı eylem

Almanya’nın Köln kentinde Ehrenfeld’te dün polis karakolunun önünde toplanan kitle polis şiddetini protesto etti. Protestonun asıl nedeni, döverek bir kişinin ölümüne yol açan 5 polis hakkında yürütülen soruşturma.

Nisan ayında 5 polisin şiddet uygulaması üzerine kaburgaları kırılan ve hastanede tedavi gören 59 yaşındaki Geatano B. isimli İtalyan, kırıklara bağlı olarak kan zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Savcılık, 59 yaşındaki Geatano’nun ölümünden polis memurlarının sorumlu olup olmadığını araştırıyor. Geatano, Nisan ayında Bickendorf bölgesinde bir polis operasyonu sırasında Ehrenfeld karakolu polisleri tarafından ciddi şekilde yaralanmış ve iki ay sonra kaldırıldığı hastanede kırıklara bağlı kan zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Operasyona katılan toplam 5 polis memuru, bu hafta cep telefonu sohbetlerinde şiddeti yücelten ve birbirini teşvik eden mesajlar yazdıkları için geçici olarak görevden alındı.

Frankfurte Allgemeine haberine göre, Köln-Ehrenfeld’te polis karakolunda görev yapan altı polis memuru, cep telefonu görüşmelerini kullanarak şiddet olayları hakkında rahatsız edici bir şekilde bilgi alışverişinde bulundu. Mesajlardan birinde şöyle deniyordu: “Onun bu kadar orospu çocuğu olduğunu bilseydim, daha fazlasını alırdı… Bir noktada kesinlikle tekrar alacağız.” Bir başka kısa mesajda, “Türk olduğu için övündü. Dün tekme attım… Cidden, sert uçtu. Yarın sana yüzünün fotoğraflarını gönderirim.” deniyor. Bir sohbet, iki memurun ortak bir devriye gezisine atanmak istediğini gösteriyor. Metin mesajında, “Her halükarda, birini tutuklayacağız ve birini yok edeceğiz” diyor.

Dün yapılan eylemde Ehrenfeld polis memurlarının işkence yaptığı, insanları yaraladığı, ölümüne yol açtığı tüm operasyonların tam olarak aydınlatılması talep edildi. Yapılan konuşmalarda polis memurlarının geçmişte vatandaşlara sık sık aşırı şiddet uyguladığı söyleniyor. Şiddet görenlerin göçmen kökenli ailelerden gelmesi ırkçılık iddialarını doğruluyor.

Göstericiler, Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul’un hem polisi kontrol altına alamadığı için hem de NRW’de gösteri hakkını büyük ölçüde kısıtlayan Polis Yasası nedeniyle istifasını talep ediyor.

Eylem sırasında yüzlerce polis, karakolu koruma altına aldı, karakol çevresi bariyerlerle kapatıldı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close