DÜNYAManşet

Köln’de Polonya-Belarus sınırındaki mülteciler için eylem

Bu gün Almanya’nın Köln, Berlin, Frankfurt, Nürnberg kentlerinde Polonya Belarus sınırındaki göçmenler için eylemler vardı

Seebrücke‘nin organize ettiği, Göçmenlerin kabulu için yeşil ışık! (GrünesLichtFürAufnahme!) eylemlerinden Köln’de yapılanı; Hans-Böckler-Platz’da DGB sendika binası önünde yapılan mitingle başladı.

 

 

Burada yapılan konuşmalarda:

Belarus-Polonya sınır bölgesinde haftalardır bir felaket yaşanıyor. Belarus üzerinden AB’ye geçmeye çalışan insanlar, sistematik olarak Polonya’dan askeri olarak kapatılmış bir tampon bölgeye geri itiliyor ve orada tutuluyor. Soğuğun, yağmurun, açlığın insafında ve savunmasız. Polonya sınır muhafızları tarafından yapılan şiddetli saldırılarda ve açlıktan en az dokuz kişi öldü

Geçtiğimiz birkaç gün içinde Polonya parlamentosu geri göndermelerin yasallaştırılması lehinde oy kullandı. Böylece gelecekte de, sığınma başvuruları “kontrol edilmeden” reddedilebilir. Sadece Polonya hükümeti mültecileri haklarından mahrum bırakma ve tecrit üzerine odaklanmıyor: Almanya’da İçişleri Bakanı Seehofer ve Federal Polis Birliği, sınır bölgelerinde faşist yürüyüşlerin önünü açarak Almanya-Polonya sınırında sınır kontrolleri ve devriyeler çağrısında bulunuyor

Avrupa’nın ortasında, koruma arayan insanlara karşı sınır çitleri dikiliyor – bu gözlerimizin önünde oluyor ve gözlerimizi kaçırmamız isteniyor.

Bu faşist ruh haline ve şiddet söylemine kararlılıkla karşıyız! Dayanışmamız ve eylemlerimiz artık büyütmeliyiz” Diyoruz ki: Polonya-Belarus sınırındaki kişilerin Almanya’ya doğrudan kabulünü sağlayın, mültecilerin anayasal sığınma prosedürlerine erişimini sağlanmalı, Polonya ve Almanya sınır bölgelerindeki şiddet sona erdirilmeli ve Polonya-Belarus sınırındaki yasadışı geri göndermeler sona ermeli”

Berlin parlementosu önündeki yerel protestoları ve eylemleri de destekleyelim!  Şehirlerimizin ve belediyelerimizin sokaklarında, parlamentoların ve Polonya konsolosluklarının önünde protestolar yapalım ve göçmenlerle dayanışmamızı büyütelim! Avrupa tecridine şiddetle karşı çıkalım!

Mitingin ardından Ehrenfeld semtine doğru yürüyüşe geçildi. Yol boyunca mültecilerin durumunu anlatan İngilizce ve Almanca sloganlar atılırken, Almanya’nın mültecileri kabul etmesi istendi.

Yüz kişiyle başlayan eylem, yol boyunca katılanlarla giderek kalabalıklaştı.

Basının yoğun ilgi gösterdiği, Alman gençlerin çoğunluğunu oluşturduğu miting ve yürüyüşde göçmen örgütlerinden ve tek tek göçmen insanların katılımının yok denecek kadar az olması dikkat çekiciydi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close